UA / RU
Підтримати ZN.ua

Головне переконати Путіна, що плата за вторгнення в Україну буде дуже високою – AFP

Деякі конгресмени кажуть, що Байдену варто було б вже запровадити санкції у відповідь на перекидання військ.

Президент США Джо Байден сподівається, що загрози болючих наслідків утримають його колегу Владіміра Путіна від вторгнення в Україну - від відключення Росії від світової банківської системи до подальшого озброєння Києва. Оскільки на кордоні України зосереджено десятки тисяч російських військ, адміністрація Байдена погодилася на переговори в Женеві наступного тижня з Москвою, яка запропонувала угоди щодо обмеження розширення НАТО, пише AFP.

Офіційні особи США кажуть, готові обговорювати проблеми. Але мало хто вважає, що адміністрація Байдена зацікавлена у грандіозних угодах, її мета – змінити плани Путіна і, у кращому разі, принести більшу стабільність у відносини.

В основі цього підходу лежить загроза накласти на Путіна , за словами Байдена , "такі санкції, яких він ніколи не бачив", якщо він вторгнеться в Україну, де Росія вже веде війну на Донбасі з 2014 року.

Санкції

Колишній посол США в Україні Білл Тейлор сказав, що головна ідея полягає в тому, щоб переконати Путіна, що витрати на вторгнення будуть дуже високими.

"Уся ідея полягає в тому, щоб дати зрозуміти Путіну, що у нього є вибір", - сказав Тейлор, який зараз є віцепрезидентом з питань стратегічної стабільності та безпеки в Інституті світу США.

Одним із безпосередніх заходів, ймовірно, стануть санкції проти найближчого оточення Путіна та їхніх сімей, які позбавляють їхнього права подорожувати чи зберігати гроші на Заході.

Німеччина заявила, що ціною вторгнення в Україну може стати зупинка "Північного потоку 2" - газопроводу з Росії, будівництво якого майже завершено, попри багаторічну критику США та країн Східної Європи.

Одним з далекосяжних варіантів, що розглядаються на Заході, може стати відключення Росії від мережі SWIFT, що об'єднує світові банки, - крок, раніше зроблений проти Ірану, але не випробуваний щодо великої світової економіки.

Але дії через SWIFT неминуче завдадуть шкоди бізнесу третіх країн і навряд чи отримають глобальний консенсус, якщо Росія не нахабно ігноруватиме попередження.

"Це аж ніяк не безвитратно. Але головним, хто програв у цьому рішенні, будуть росіяни", - сказав Тейлор.

Читайте також: Від вторгнення в Україну Росію можна зупинити лише величезними санкціями – голова комітету Палати представників з розвідки

Директор Інституту Кеннана при Міжнародному науковому центрі імені Вудро Вільсона Метью Рожанські сказав, що Росія вже привчила себе до певного економічного тиску з 2014 року, коли Захід запровадив санкції через захоплення Криму.

Проте, за його словами, адміністрація Байдена діяла ефективно, прямо повідомляючи Росії, що наслідки будуть неминучими та серйозними.

"Ніхто ніколи не сумнівався в тому, що Сполучені Штати можуть завдати Росії економічної шкоди. Питання в тому, чи це допоможе змінити поведінку Росії?... Історія навчила нас, що єдиний шанс на те, що це спрацює, - це загроза. Якщо ви зробите це після того, як вони вже вторглися та анексували Крим, ви не змусите їх скасувати це”, - сказав він.

Військовий тиск

Деякі члени Конгресу кажуть, що Байдену слід було б уже запровадити санкції у відповідь на перекидання військ.

Росія, яка наполягає на тому, що США зобов'язалися не розширювати НАТО після розпаду Радянського Союзу, зажадала гарантій того, що альянс не ухвалить Україну і не створить бази в інших колишніх радянських республіках.

Західні чиновники кажуть, що Росія не може диктувати Україні, чи вступати їй до НАТО. Але європейські партнери НАТО, які також зустрінуться з Росією наступного тижня, дали зрозуміти, що навряд чи погодяться на вступ України.

Рожанський сказав, що Сполучені Штати повинні бути обережні, щоб не вжити тих самих дій, які стоять за занепокоєнням Путіна, такі як рух НАТО.

Але Байден, який виключив відправку військ в Україну, міг би поділитися з Києвом більш детальною розвідувальною інформацією, відправити війська до країн НАТО, що межують з Росією, або навіть озброїти нерегулярні українські сили, що б'ються з Москвою, сказав Тейлор.

"Тож якщо він вирішить вторгнутися, він отримає саме те, чого не хоче", - сказав Тейлор про Путіна .

"Його потрібно утримати від цього. Але чи буде він це робити? Тільки одна людина може відповісти на це питання", - додав він.

Читайте також: Вторгнення Росії в Україну спричинить масштабні економічні санкції – МЗС Фінляндії

21 грудня президент Росії Владімір Путін провів телефонну розмову  з канцлером Німеччини Олафом Шольцом та звинуватив Україну в невиконанні Мінських угод. За словами господаря Кремля, від кроків України з реалізації Мінська залежить можливість проведення нового саміту в нормандському форматі.

Путін розповів Шольцу про пропозиції Росії щодо довгострокових, юридично закріплених гарантій безпеки, що виключають будь-яке подальше просування НАТО на схід, а також розміщення у суміжних з Росією країнах ударних систем озброєнь.

Виконання політичної частини Мінських домовленостей зруйнує Україну. Детальніше читайте у статті Тетяни Силиної "Трупна отрута «Мінська»: три способи уникнути страти України, яку задумав Путін".