Прокремлівські акаунти в Twitter «використовують як зброю» користувачів соціальних мереж крайніх правих і крайніх лівих політичних поглядів у Канаді, щоб підірвати підтримку України, йдеться в новому звіті канадських і американських дослідників.
У звіті «Ворог мого ворога» проаналізована дворічна активність у Twitter включно з періодом напередодні військового нападу Росії на Україну 24 лютого 2022 року. В ньому простежується, як сторінки, пов'язані з публікаціями президента Владіміра Путіна, поширювали прокремлівські наративи в канадських дискусіях у Twitter, - пише видання Globe and Mail.
Звіт був опублікований у середу Центром штучного інтелекту, даних і конфліктів Університету Реджайни, а також Коледжем інформаційних досліджень Університету Меріленда і некомерційною організацією Digital Public Square в Торонто. Фінансування цієї роботи здійснюється за рахунок коштів урядів Канади та США.
У дослідженні відстежувалися російські кампанії інформаційної війни, які були адаптовані до канадської аудиторії у Twitter, а також так звані "підтримуючі екосистеми акаунтів", які ретвітили ці повідомлення. До початку 2023 року, згідно з звітом, ця система налічувала близько 200 тисяч Twitter-акаунтів, які ділилися такими повідомленнями з мільйонами канадських користувачів.
Основні теми повідомлень, що підтримують Кремль, включають такі ідеї, як: «Зовнішня політика Канади контролюється українськими канадцями», «Канадські санкції спричиняють інфляцію і зростання цін на енергоносії», «Україна корумпована і не заслуговує на нашу підтримку», «НАТО несе відповідальність за війну», а Росія «денацифікує Україну».
На сьогоднішній день уряд Канади надав Україні понад 8 мільярдів доларів фінансової, військової та гуманітарної допомоги, щоб допомогти Києву відбити військову атаку Росії.
«Міжнародна допомога необхідна для виживання України. Путін визнає цю вразливість і активно намагається підірвати підтримку України серед західних демократій», - йдеться у звіті.
Автори вказують на опитування громадської думки в Канаді як на доказ того, що деякі канадці «залишаються вразливими до методів інформаційної війни». Опитування 2048 канадців, проведене восени 2022 року компанією Nanos Research для Digital Public Square, показало, що 36% респондентів або вважають, що НАТО несе відповідальність за війну в Україні, або не впевнені щодо цього.
Опитування також виявило, що щонайменше 25% респондентів не можуть ідентифікувати російські дезінформаційні наративи, «що свідчить про те, що деякі канадці залишаються вразливими до впливу».
У звіті сказано, що було виявлено основну групу з близько 90 прокремлівських акаунтів у Twitter, які мали «значний вплив» серед канадських користувачів.Найбільше з цими акаунтами взаємодіяли ті, хто дотримувався ультраправих і ультралівих поглядів.
Ультраправі спільноти «все більше приєднуються до антиглобалістської, ксенофобської та націоналістичної риторики Владіміра Путіна», в той час як «ультраліві історично поділяють антизахідну та антинатовську пропаганду Москви з перших днів Холодної війни».
Ці спільноти «найактивнішими в інтернеті Канади» і «разом вони підігрують стратегії російського уряду, спрямованій на посилення атак проти канадської підтримки України». Автори звіту закликають канадський уряд вжити більше заходів для боротьби з операціями російського впливу в Канаді, включаючи створення парламентського комітету з боротьби з дезінформаційними кампаніями, до якого увійшли б усі партії та експерти з громадянського суспільства і ЗМІ.
Вони також закликають Оттаву активізувати зусилля з інформування федеральних і провінційних виборних посадовців про масштаби російських операцій впливу в Канаді та про різні стратегії, що застосовуються. Для цього можна проводити регулярні брифінги, щоб політики ненавмисно не посилювали і не «нормалізували проросійські наративи».
Однією з найбільш постійних жертв прокремлівських атак у Twitter є віце-прем'єр-міністр Христя Фріланд, яка має українське походження і була запропонована як можливий кандидат на посаду наступного генерального секретаря НАТО.