UA / RU
Підтримати ZN.ua

FT: Захід вже переступив через свої «червоні лінії» в постачанні зброї Україні, чи зробить він це з F-16?

Американські чиновники не виключають, що Україна, зрештою, може отримати винищувачі, але поки є низка причин, чому Вашингтон не готовий їх передати.

Союзники Києва неодноразово переступали через свої «червоні лінії» в питанні постачання зброї. Але майже через рік після початку повномасштабного російського вторгнення в Україну занепокоєння США і Європи щодо російської ескалації суттєво не змінилися і нависають над подальшими рішеннями включно з відправкою винищувачів.

США і їхні партнери передали багато систем, які до того навіть не розглядалися. Нещодавно вони схвалили передачу танків, а також керованих ракет для HIMARS і систем ППО Patriot.

«Серед західних чиновників зростає консенсус, що час зараз на боці Росії. І в України є вузьке вікно можливостей для початку контрнаступу навесні. Це змушує союзників об’єднатися, щоб швидше відправити важке озброєння на зразок танків, БМП і далекобійних систем. Ще один доказ зміни в мисленні з’явився минулого тижня, коли США оголосили про відправку «розумних» бомб GLSDB, які стануть найбільш далекобійними боєприпасами, переданими Києву досі», - пише Financial Times.

Постійний перетин накреслених для себе ж меж відображає зміни в українських потребах на полі бою, а не в оцінках союзників щодо ескалаційної загрози, - сказали Financial Times західні чиновники і аналітики.

«Хід війни був більш фундаментальним чинником, який визначав ескалаційний ризик з боку Росії. Ми бачили, що занепокоєння щодо ескалації були найбільш гострими в моменти найбільшої уразливості росіян, а не через роботу нової зброї», - пояснив політолог з RAND Corp Семюел Чарап.

Читайте також: FT: Виробники зброї в Європі пояснили, чому їм важко наростити виробництво боєприпасів для України

У свою чергу, чиновники США сказали виданню, що постійно переглядають підтримку України. Наприклад, російські ракетні удари по критичній інфраструктурі впродовж останніх місяців переконали Америку і союзників, що потрібно відправити більш передові системи ППО.

«Війна залишається мінливою і динамічною. Тож природа нашої допомоги буде й далі адаптуватися до змін умов, щоб забезпечити Україну тренуваннями, технікою і можливостями, які їй потрібні, щоб бути ефективною на полі бою», - сказала заступник прес-секретаря Пентагону Сабріна Сінг.

Деякі аналітики пояснили, що підхід Вашингтона, який передбачає постійний перегляд того, які системи озброєнь призведуть до ескалації конфлікту, служить конкретній меті.

«Адміністрація і європейські союзники переконані, що цей підхід поступовості - це справді ефективний спосіб зменшити ризик ескалації і запобігти прямому військовому протистоянню США і Росії», - сказала директор з трансатлантичної безпеки в аналітичному центрі Center for New American Security Андреа Кендалл-Тейлор.

Читайте також: "У нас їх надто мало" – Міноборони Польщі про передачу Україні винищувачів F-16

Втім, зміна «червоних ліній» не гарантує, що Україна от-от отримає бажані F-16. Коли президента Джо Байдена минулого тижня запитали, чи США збираються передати винищувачі. Він відповів: «Ні». Американські чиновники визнають, що, зрештою, вони можуть відправити літаки або дозволити союзникам це зробити. Але поки що винищувачі надто дорогі, не дуже доступні і потрібно багато часу, щоб навчити українців літати на них. Також існує ризик втягування НАТО в конфлікт. Один з американських чиновників сказав, що передача F-16 «може потенційно бути провокативною через їхні можливості і радіус дії».

«Росія говорить, що війна проти США. Це не правда і ми не хочемо підживлювати ці розповіді, передаючи такі речі, як F-16, на які Росія може вказати», - додав чиновник.