UA / RU
Підтримати ZN.ua

FT: США, Британія, Німеччина і Франція готують угоду з Україною про гарантії безпеки

Видання пише, що фактично ця угода лише формалізує поточний рівень оборонної допомоги Києву.

США і їхні найближчі союзники хочуть укласти багатосторонню угоду з Україною, яка дозволить західним державам надати Києву довгострокові гарантії безпеки замість конкретної обіцянки членства в НАТО.

США, Велика Британія, Німеччина і Франція працюють над всеосяжною політичною декларацією з Україною. Про це пише Financial Times з посиланням на чиновників, які погодилися говорити з журналістами на умовах анонімності.

«За їхніми словами, в рамках цієї декларації Україна укладе двосторонні угоди, які формалізують нинішній рівень військової та фінансової допомоги і закріплять його на більш довгостроковий період з можливістю розширення, якщо це буде необхідно», - пише видання.

Але ні рамковий документ, ні двосторонні угоди не матимуть статусу юридичних договорів і будуть підписані поза межами Альянсу. Обговорення тривають, і угода може бути досягнута до саміту НАТО у Вільнюсі наступного місяця. Хоча між західними країнами немає офіційної домовленості щодо термінів.

Читайте також: Я вважаю неможливим назвати точні дати вступу України до НАТО – Столтенберг

Представник США відмовився говорити про деталі «приватних дипломатичних розмов», але сказав, що адміністрація Джо Байдена веде переговори з Україною і її союзниками про те, «як ми можемо запевнити Київ в довгостроковій безпеці, щоб стримати будь-яку майбутню агресію після закінчення цієї війни».

«Ми просуваємося до цієї мети, надаючи підтримку, якої Україна потребує зараз на полі бою, і допомагаючи їй зміцнити свої Збройні сили в довгостроковій перспективі», - додав чиновник.

Пропозиція «четвірки» не задовольнить вимоги України щодо членства в НАТО або певних часових рамок для її вступу.  Напередодні саміту у Вільнюсі президент Володимир Зеленський попросив надати дорожню карту для приєднання його країни до Альянсу, а також гарантії безпеки.

Але західні чиновники не хочуть обіцяти перспективу членства в НАТО країні, яка все ще перебуває у стані війни. Вони кажуть, що дискусія про українське приєднання до Альянсу затьмарює більш нагальну потребу посилити оборону України від Росії. Вони кажуть, що західні країни повинні зосередитися на наданні необхідного озброєння, а також фінансової та політичної підтримки для відбиття вторгнення і стримування майбутніх загроз з боку Москви.

Високопоставлений західний чиновник сказав, що Німеччина обговорює з Україною ідею багатосторонньої рамкової угоди і визнає, що вона не відповідає вимогам Києва.

Читайте також: Байден та Столтенберг зустрінуться у Білому домі напередодні саміту НАТО

«Українці усвідомлюють, що підтримка, яку вони отримують, є значною за обсягом і тривалістю, але коли ви перебуваєте у стані війни, цього завжди не достатньо», - сказав неназваний чиновник.

«Важливо, щоб ми всі як члени НАТО, визнали, що президент Зеленський сам перебуває під політичним тиском. Він повинен показати щось своєму народу. І якщо у Вільнюсі, якщо йому не запропонують членство в НАТО, то про що йому вдалося домовитися? Це цілком зрозуміло для президента, який очолює країну в стані війни. І ці дискусії тривають за лаштунками в багатьох, багатьох країнах», - сказав у вівторок міністр оборони Великої Британії Бен Воллес.

«Що може зробити міжнародне співтовариство або члени НАТО, щоб заспокоїти Україну і надати їй стійкості, а також забезпечити довгострокове планування, щоб гарантувати, що Україна отримає інвестиції або підтримку для стримування Росії після цього конфлікту. Я думаю, що багато з цих речей можна зробити до і під час Вільнюського саміту», - додав він.

Також сьогодні видання The Guardian писало, що Україна не почує чітких дат щодо свого вступу в НАТО і не отримає план дій для цього. Натомість їй можуть пообіцяти, що в майбутньому, коли союзники будуть готові запросити Київ в Альянс, українській стороні не доведеться виконувати ПДЧ.
Раніше заступник українського міністра оборони Володимир Гаврилов заявляв, що на саміті у Вільнюсі Україна отримає алгоритм вступу в НАТО. За його словами, існують ознаки того, що Київ отримає бажане в певному форматі.

Нещодавно посол США в НАТО Джуліанна Смітт заявила, що західні союзники навряд чи запросять Україну вступити до Альянсу під час війни, але все ще ведуть переговори щодо формулювань, які сигналізують про їхню довгострокову підтримку Києва. Вільнюський саміт пройде 11-12 липня.