UA / RU
Підтримати ZN.ua

FT: Ізраїлю і Україні потрібна різна зброя від США, але це може швидко змінитись

Ізраїльська війна проти ХАМАСу може створити додатковий тиск на американське оборонне виробництво, якому вже важко задовольнити потреби України.

Американські виробники озброєнь готуються прискорити постачання зброї для Ізраїлю в той час, коли вони вже перебувають під тиском необхідності озброїти Україну і поповнити виснажені запаси Пентагону. На думку аналітиків, це створить додаткове навантаження на і без того перевантажену оборонно-промислову базу.

На відміну від України, яка отримала сотні танків і бронемашин, Ізраїлю в першу чергу потрібні боєприпаси. При цьому ракети-перехоплювачі для системи протиракетної оборони «Залізний купол» стоять на першому місці в його списку бажань. Високоточні боєприпаси класу «повітря-земля» і танкові снаряди калібру 120 мм також серед пріоритетів, - пише Financial Times.

Але аналітики кажуть, що армії Ізраїлю можуть знадобитися ті ж самі системи керованих ракет, яких зараз не вистачає Україні, зокрема ударні безпілотники і 155-мм артилерійські снаряди.

Президент США Джо Байден пообіцяв надати Ізраїлю і Україні все необхідне озброєння для просування їхніх кампаній проти ХАМАСу і Росії відповідно. На вихідних він наполягав, що США можуть задовольнити ці потреби, а також поповнити запаси Пентагону на випадок інших непередбачуваних ситуацій, таких як війна за Тайвань.

«Заради Бога, ми - США, наймогутніша нація в історії, не в світі, а в історії світу. Ми можемо подбати про це і про те, і про інше, і при цьому підтримувати нашу загальну міжнародну оборону», - сказав Байден в інтерв’ю для програми «60 хвилин».

Читайте також: NYT: Ізраїль відклав наземну операцію в Секторі Гази через несприятливу погоду

Проте аналітики кажуть, що війна в Україні стала своєрідним тривожним дзвінком для оборонної промисловості США, яка зменшила акцент на виробництві озброєнь, необхідних у традиційних сухопутних війнах, і більше зосередилася на технологічно просунутих системах спостереження і розвідки, необхідних для контртерористичних місій і стримування Китаю в Тихоокеанському регіоні.

Необхідність швидкого переходу до нарощування більш традиційних озброєнь ускладнюється постпандемічним дефіцитом поставок і робочої сили.

«Мета виробництва свідчить, що якщо ми відправимо цю зброю до Ізраїлю, нам, безумовно, доведеться запустити іншу частину промислової бази, можливо, швидше, ніж ми думали», - сказала Синтія Кук з Центру стратегічних і міжнародних досліджень.

На відміну від України, Ізраїль має власну оборонну промисловість і сучасні види озброєнь. І те, і інше не було знищене загарбницькою великою державою. Ізраїль також отримує значну допомогу від США, які щорічно надають країні майже 4 мільярди доларів військової допомоги, в тому числі близько 500 мільйонів на протиповітряну і протиракетну оборону.

Ізраїль витрачає значні кошти на американську зброю. Згідно з даними Агентства оборонного співробітництва, на це країна витратила близько 53,5 мільярдів доларів за останні 70 років. Це включно з 6,5 мільярдами впродовж 5 років до 2022-го.

Один з представників американського оборонного відомства сказав Financial Times, що США «швидко надають» ізраїльським військовим додаткові ресурси, в тому числі боєприпаси і техніку. Минулого тижня до Ізраїлю прибули перші дві партії прискореної військової допомоги, яка включала бомби малого діаметру та інші боєприпаси.

Читайте також: Німеччина дозволила Ізраїлю користуватись її ударними дронами Heron: що це за зброя

США заявили, що збільшать поставки ракет-перехоплювачів для ізраїльського «Залізного купола» - складного щита ППО малої дальності, призначеного для захисту від ракет і артилерійських снарядів, що випускаються з Гази.

Очікується, що Байден незабаром звернеться до Конгресу з додатковим запитом щодо допомоги Ізраїлю та Україні. Хоча республіканські чвари в Палаті представників залишили цю частину Конгресу без спікера і вона не в змозі приймати закони або затверджувати запити Білого дому.

Ракети-перехоплювачі, також відомі як ракети Tamir, виробляються спільно американським оборонним підрядником RTX, колишньою Raytheon Technologies, та ізраїльською групою Rafael Advanced Defense Systems. Збірка цих боєприпасів проводиться на ізраїльській території. RTX відмовилася коментувати поточний стан виробництва Tamir.

Інша зброя, яка потрібна Ізраїлю, - це ракети «повітря-земля» JDAM, Hellfire і SDB. США буде легше забезпечити цими речами союзника завдяки значним інвестиціям у їх виробництво. Стрибок попиту буде благом для виробників.

Ракети Hellfire виробляє компанія Lockheed Martin, в той час як Boeing виробляє JDAM і SDB. На думку аналітиків, буде легко збільшити виробництво саме JDAM, а для ракет Hellfire є надлишкові потужності, оскільки уряд США останніми роками скоротив власні закупівлі. Ізраїлю також знадобляться танкові снаряди калібру 120 мм, які виробляє General Dynamics.

Акції Lockheed, RTX, Northrop Grumman і General Dynamics - чотирьох великих підрядників Пентагону - різко зросли після нападу ХАМАС 7 жовтня. Лише акції Boeing залишилися на тому ж рівні.

Читайте також: Таємна мережа тунелів ХАМАС ускладнює наступ Ізраїлю на Газу – Bloomberg

Найбільшим питанням в постачанні зброї залишається те, якою буде війна і чи не втрутяться в неї інші збройні угруповання такі як «Хізболла». Аналітики кажуть, що в такому випадку потреби Ізраїлю в зброї сильно збільшаться. І це може поставити країну в більшу конкуренцію з Україною за американські поставки.

«Всі стежать за північним кордоном і «Хезболлою». Якщо війна стане більш масштабною, доведеться говорити про інший тип конфлікту», - сказав Марк Канчіан, старший радник програми міжнародної безпеки Центру стратегічних і міжнародних досліджень.

Втім, навіть якщо «Хезболла» не відкриє північний фронт, характер операції Ізраїлю в Секторі Гази буде визначати потреби ЦАХАЛу в озброєнні. Канчіан пояснив, що якщо Ізраїль продовжить «снайперські обстріли» ХАМАСу, боєприпасів буде потрібно менше. Оскільки солдати не будуть ходити «від дверей до дверей». Але більш тривале, повне вторгнення на густонаселену територію було б іншою справою, що різко збільшило б попит Ізраїлю на американські поставки.