Президент Туреччини Реджеп Таїп Ердоган заявив про те, що він вірить у швидке поліпшення двосторонніх відносин зі Сполученими Штатами, але в той же час закликав США остерігатися неправильних дій і не вирішувати політичні і юридичні суперечки "шляхом погроз і шантажу", повідомили в Офісі турецького лідера.
"Сподіваюся, що незабаром всі розбіжності будуть вирішені, а відносини в політичній і економічній сферах будуть розвиватися в дусі стратегічного партнерства", - заявив Ердоган, виступаючи в парламенті.
Відносини між союзниками по НАТО погіршилися після того, як Трамп і віце-президент США Майк Пенс зажадали від турецької влади звільнити американського пастора Ендрю Брансона, якому загрожує 15 років в'язниці в Туреччині. Офіційна Анкара відмовила Вашингтону в задоволенні цієї вимоги. Повідомлялося, турецька ліра дешевшає по відношенню до долара США на тлі стурбованості інвесторів через погіршення дипломатичних відносин між країнами. З початку року національна валюта Туреччини втратила більше 40% своєї вартості.
На початку вересня рівень інфляції в Туреччині перевищив показник 2003 року. У серпні поточного року споживчі ціни в середньому зросли на 17,9% порівняно з попереднім місяцем. Через падіння курсу ліри до річного мінімуму знизилася вартість і євро.
Як повідомлялося, 5 серпня Туреччина в два рази збільшила мита на імпорт з США. Під відповідні дії Анкари потрапили легкові автомобілі, алкоголь і тютюн. Віце-президент Фуат Октай назвав дії США "атакою на турецьку економіку". Напередодні президент Реджеп Таїп Ердоган оголосив про бойкот iPhone та іншої електроніки з США.
13 серпня Financial Times писало, що економічна криза в Туреччині може поширитися на інші країни.
10 серпня президент США Дональд Трамп подвоїв мита для Туреччини на сталь і алюміній, які складуть тепер 20 і 50 відсотків відповідно. Ердоган у відповідь закликав громадян продати долари і золото, які вони зберігають під пошудкою і купити ліру.
Нагадаємо, 1 серпня Міністерство фінансів США ввело санкції проти двох турецьких міністрів за їхню причетність до переслідування американського пастора Ендрю Брансона, затриманого у 2016 році. Санкції підготовлені за моделлю "акта Магнітського", який дозволяє керівництву США вводити обмеження щодо юридичних осіб, фізичних осіб (і їх активів), якщо вони пов'язані з корупцією або порушенням прав людини у будь-якій точці світу. Офіційна Анкара вже пообіцяла запровадити відповідні міри.
Перед цим президент Турції Реджеп Ердоган назвав тиск Трампа "психологічною війною" і звинуватив США в підтримці курдських збройних формувань, які Туреччина вважає "терористами".