UA / RU
Підтримати ZN.ua

Експерт пояснює, як рішення суду щодо «ПП-2» може допомогти Україні зберегти транзит газу

Київ повинен вимагати застосування принципу енергетичної солідарності між Україною та країнами-членами ЄС.

Напередодні Вищий земельний суд Дюссельдорфа ухвалив рішення, яким визнав: дія газової директиви ЄС поширюється на споруджуваний російський газопровід «Північний потік-2». Це означає, що доставка і транспортування газу мають бути розділені, а оператор Nord Steam 2 - стати незалежним від «Газпрому».

Цим рішенням суд акцентував увагу на зобов'язанні країн-членів ЄС керуватися принципом енергетичної солідарності на практиці, пише Михайло Гончар у статті «Оператор газопроводу «Північний потік-2» програв суд у Німеччині». Керуючись цим принципом, Україна може домагатися збереження транзиту газу.

«Беручи все наведене до уваги, а також те, що Україна підписала Угоду про асоціацію з ЄС, має Меморандум про взаєморозуміння щодо стратегічного енергетичного партнерства між Україною та ЄС, є членом Енергетичного співтовариства, Київ повинен вимагати застосування принципу енергетичної солідарності між Україною, ЄС і країнами-членами», - зазначає автор.

У Договорі Енергетичного співтовариства прописаний принцип солідарності: «Сторони… будучи сповненими рішучості заснувати між Сторонами інтегрований ринок природного газу та електроенергії на основі спільних інтересів і солідарності».

А Меморандум містить положення про прагнення сторін «до зміцнення взаємної енергетичної безпеки на основі принципу солідарності та довіри».

«Визнаючи стратегічну роль України як газотранзитної держави, сторони мають і надалі співпрацювати для забезпечення безпечного, надійного та прозорого транзиту газу територією України», - додає експерт. З огляду на це, ЄС має підтримати зусилля України, спрямовані на збереження ролі важливої газотранзитної держави.

Крім того, 274 Угоди про асоціацію також містить важливе положення про те, що кожна сторона повинна враховувати енергетичні мережі та можливості іншої сторони.

Читайте також: Оператор ГТС України запропонує свої послуги з управління "Північним потоком-2" - пожартував Макогон

Що означає рішення німецького суду для України? Які дії повинен вжити Київ, щоб створити додаткові проблеми «Газпрому»? Читайте в статті Михайла Гончара «Оператор газопроводу «Північний потік-2» програв суд у Німеччині» в ZN.UA.