Мінерали, які ніколи не зустрічаються на Землі, були вилучені з 70-грамового шматочка 15-тонного метеорита, який був виявлений у Сомалі в 2020 році і є дев'ятим за величиною метеоритом з будь-коли знайдених, повідомляє CNN з посиланням на прес-реліз Університету. Альберти (Канада).
Коли Кріс Херд, хранитель університетської колекції метеоритів, вивчав шматочок метеорита Сомалі, йому кинулося в очі щось незвичайне — деякі частини зразка не можна було ідентифікувати під мікроскопом.
У ході подальших досліджень з'ясувалося, що у зразку принаймні два нові мінерали. І це було наукове відкриття.
Назва одного мінералу - елаліт - походить від самого космічного об'єкта, який називають метеоритом "Ель-Алі", оскільки його було знайдено неподалік міста Ель-Алі в центральній частині Сомалі.
Другий метеорит Херд назвав елкінстантонітом на честь Лінді Елкінс-Тантон, віце-президента Міжпланетної ініціативи Університету штату Арізона.
"Коли ви знаходите новий мінерал, це означає, що фактичні геологічні умови, хімічний склад породи відрізнявся від того, що було знайдено раніше, - пояснює Херд. - У цьому конкретному метеориті є два мінерали, які є новими для науки".
Обидва нові мінерали є фосфатами заліза. Фосфат – це сіль або ефір фосфорної кислоти. Два нових фосфати говорять нам про процеси окислення, які відбувалися у метеоритному матеріалі. Ще належить з'ясувати, чи сталося окислення в космосі чи Землі, після падіння. У будь-якому випадку реактивом, що викликав окислення, ймовірно, є вода.
Результати дослідження були представлені в листопаді на симпозіумі дослідження космосу в Університеті Альберти.
Тим часом дослідники продовжують аналізувати уламки метеорита Сомалі в надії знайти третій новий мінерал, зрозуміти, які умови були в метеориті, коли він утворився.
"Знову відкриті мінерали можуть мати захоплюючі наслідки для майбутнього, оскільки він може знайти застосування в різних галузях життя суспільства", - сказав Херд.
Як повідомлялося, минулого року в Канаді впав метеорит, який може повністю змінити існуючі уявлення про те, як формувалася та розвивалася Сонячна система. Дослідники відстежили цей «космічний камінь» до віддаленої хмари комет - хмари Оорта - яка, як вважалося, не може бути джерелом кам'янистого матеріалу, а містить лише крижані об'єкти.