UA / RU
Підтримати ZN.ua

Для боротьби з COVID-19 може знадобитися нове покоління вакцин — The Guardian

Здатність COVID-19 мутувати означає, що людство буде жити з коронавірусом ще протягом тривалого часу.

Після тривалого періоду боротьби з COVID-19 зараз уже можна спостерігати початок масової вакцинації населення у деяких країнах. Саме тому цілком закономірним є питання про те, коли життя людей нормалізується. Однак, відповідь на нього давати поки зарано. Вакцини проти коронавірусу дають людям надію, але це не означає, що вони стануть початком кінця пандемії, пише британська газета The Guardian.

Основним показником повернення життя до нормального стану буде зменшення тиску на системи охорони здоров'я. Наразі дані про вакцинацію є досить успішними, а більшість вакцин ефективна і проти нових варіантів коронавірусу.  

Все це досить обнадійливі новини, однак не варто забувати про той факт, що залишається багато невакцинованих вразливих груп населення по всьому світу. До того ж, не всі країни мають доступ до щеплень. Розробники вакцин і політики повинні руйнувати бар'єри, а не ставити їх.

Це особливо доречно на тлі поширення нових варіантів COVID-19. Мутації коронавірусу, швидше за все, виникли в групах, де висока частка осіб інфікована і вже існує відносно високий рівень фонового імунітету, тому вірус був змушений мутувати, щоб вижити.

Мутації, які були виявлені в Південній Африці та Бразилії, особливо полегшують вірусу можливість інфікувати людей, що вже мають імунітет, уникаючи нейтралізуючих антитіл, які люди отримують природним шляхом або після вакцинації.

Але навіть попри це, імунітет проти вірусу від вакцин або природній імунітет все ще може врятувати людей від важкої форми хвороби. Зрештою, головна мета вірусу – не вбивати свого господаря. Сенс його існування - поширюватися, а для того, щоб поширюватися, йому потрібен «живий організм господаря».

Дійсно, імунна система людини є надзвичайно складною, і вона зазвичай зберігає свої найважливіші функції, навіть коли зіштовхується з варіантами вірусу, які дозволяють патогену уникати нейтралізаційної дії антитіл. У відповідь на інфекцію та вакцинацію більшість людей виробляють сильні реакції Т-клітин та інші типи зв'язуючих антитіл, які можуть відігравати важливу роль у запобіганні важких форм захворювання. Наразі можна сказати, що мутації коронавірусу не впливають на Т-клітини.

Однак активне поширення нових варіантів, швидше за все, відбуватиметься серед людей, які перехворіли коронавірусом, отримавши антитіла, та серед вакцинованого населення протягом наступних років.

Коронавіруси дуже часто зустрічаються у людей, і більшість із нас перенесли коронавірусні інфекції ще в дитинстві, але люди все одно заражаються ними повторно. Ймовірно, саме такий сценарій може чекати на майбутню ситуацію з COVID-19.

Потрібно зрозуміти, чи правильне це припущення, оскільки воно підкаже, як найкраще реагувати на вірус у міру його постійних мутацій. Через здатність вірусу мутувати, можливо, доведеться знайти способи адаптації до життя з ним, оскільки коронавірус буде і надалі поширюватися серед людей, спричиняючи слабкі симптоми інфекцій верхніх дихальних шляхів у більшості та важкі форми захворювання серед меншої частини людей, які не зможуть отримати імунітет.

Якщо частка людей із важкою формою перебігу COVID-19 буде незначною, то системи охорони здоров’я зможуть контролювати ситуацію. Пандемія коронавірусу переросте у сезонний грип. Можливо знадобиться щорічно оновлювати вакцини для управління мутаціями COVID-19.

Якщо наявні вакцини від COVID-19 зможуть зменшити кількість важких випадків коронавірусу та госпіталізацій, тоді тиск на системи охорони здоров’я теж зменшиться, і вже можна буде говорити про початок завершення пандемії. Наразі варто чітко оцінювати реальний вплив нинішніх вакцин та ефект від масових щеплень. Але при цьому, розробники повинні працювати над вакцинами нового покоління, спрямованими на мутації коронавірусу. Безумовно, з’явився привід для надії, але не варто втрачати пильність, резюмує видання.

Читайте також: Що буде, якщо пандемія коронавірусу ніколи не закінчиться — The Washington Post

Світ зіштовхнувся з близько 4 тисячами варіантів вірусу, який викликає COVID-19, що спровокувало початок змагання за вдосконалення вакцин. Вчені почали розглядати варіант «змішування» препаратів Pfizer та AstraZeneca для того, щоб вакцина була ефективнішою проти мутацій коронавірусу.