UA / RU
Підтримати ZN.ua

Демограф розповіла від чого найчастіше вмирають люди в Україні та світі

Всього ВООЗ визначила 10 головних причин смертності.

Для того, щоб розрахувати відносні показники  смертності в країні необхідно знати дані про чисельність населення. Однак в Україні на сьогоднішній день такі дані є некоректними, а Всеукраїнський перепис вкотре відклали. У своїй статті для ZN.UA Натальчя Рингач відобразила картину смертності, максимально використовуючи дані про абсолютну кількість смертей та порівняла їх з даними в Україні.

Авторка нагадала, що Всесвітня організація охорони здоров'я визначила 10 основних причин смерті, на які в світі припадає 54% з майже 60 млн випадків смерті. Найбільше людських життів забирають ішемічна хвороба серця та інсульт. За останні 15 років ці дві хвороби стали головною причиною смерті в світі.

На третій, четвертій і шостій позиціях в глобальному масштабі виявилися ураження легень: це смерть від хронічної обструктивної хвороби легень, інфекцій нижніх дихальних шляхів (пневмоній) і раку легенів, трахеї і бронхів.

"З початку тисячоліття смертність від деменції зросла більше ніж удвічі, в зв'язку з чим в 2016 році саме деменція стала п'ятою з головних причин смерті (проти 14-ї позиції у 2000 році)", - зазначила Рингач.

На сьомому місці опинився цукровий діабет, значимість якого зросла. При цьому діарейні захворювання як причина смерті опустилися на дев'яту позицію. Восьма позиція в глобальному масштабі - це ДТП. При цьому у 2000 році ця причина була десятою. Завершує десятку туберкульоз.

Водночас авторка зазначила, що є і позитивні моменти, а саме ВІЛ / СНІД більше не належить до десятки головних причин смерті. Хоча у 2000 році ця патологія була рна сьомому місці.

При цьому, наприклад, в Польщі серцево-судинні захворювання мають меншу значимість, відповідаючи менш ніж за половину (40,5%) смертних випадків. В Україні ж цей показник становить дві третини всіх смертей. Однак, в Польщі більшою є частка новоутворень.

"Навряд чи це свідчить про гіршу епідеміологічну ситуацію щодо онкозахворювань, скоріше, це результат кращого діагностування і більш якісного визначення причини смерті. Набагато менше поляків гинуть внаслідок інфекційних захворювань, зате більше - від хвороб органів дихання", - пише авторка.

Водночас більш помітними є відмінності з високорозвиненими країнами. Так, офіційна статистика Швеції свідчить про те, що в 2019 році найбільш поширеною причиною смерті стали, як і в Україні, захворювання системи кровообігу. Вони викликали лише 31,7% всіх смертей (нагадаємо: у нас - дві третини). Другою найбільш вагомою причиною смерті в країні стали новоутворення, що викликали приблизно кожен четвертий смертний випадок. В Україні цей показник становить лише 13,5%.

"А з наступними місцями в структурі різниця з нашою країною більш істотна, - відрізняються не тільки вага певного класу причин смерті, а й їх рангове місце. Слід зазначити значно більшу кількість (7,3%) психічних розладів і розладів поведінки, які зайняли в структурі смертності в Швеції третю сходинку", - зазначила Рингач.

Читайте також: Глобальне потепління спричинить більше смертей, ніж усі інфекційні захворювання разом узяті — The Guardian

На четвертому місці опинилися захворювання органів дихання, тоді як в Україні вони викликали лише 2,2% смертей. Однак, на думку Рингач, в Україні в реєстрації смертей є недооблік випадків, обумовлених цим класом хвороб.

"У світі від хронічної обструктивної хвороби легень померло 3 млн осіб (2016 рік) і стільки ж - від пневмонії, причому значна частка смертей в старших вікових групах припадала на останню патологію. В останні десятиліття серед всіх інфекційних захворювань саме пневмонія найчастіше призводить до смерті людей поважного віку. А в Україні у віці за 70 років тільки 0,35% (!) Випадків класифіковані як пневмонії", - пише авторка.

Вона також зазначила, що дуже вагомою є частка хвороб нервової системи, з яких більше половини (3390 або майже 4% всіх смертей) довелося на хворобу Альцгеймера. В Україні ж зареєстровані лише 193 смерті або 0,033% від загальної кількості смертей. У це важко повірити, ознайомившись з дослідженнями в цій сфері і контингентом українських психіатричних лікарень і будинків для психохроників.

Детальніше читайте в статті Наталії Рингач "Ще не вмерла Україна, або від чого помирають українці".