UA / RU
Підтримати ZN.ua

Чому Трамп так боїться поразки на виборах президента США — The Guardian

Якщо Трамп стане «пересічним громадянином», йому може загрожувати кримінальне розслідування, без «привілеїв посади президента».

Звісно, США не є автократичною країною, але останнім часом Сполучені Штати демонстрували «недосконалу демократію». Яскраво це проявлялося в політиці президента Дональда Трампа, який показував свою схильність до авторитаризму. Зараз в Америці відбувається підрахунок голосів і скоро буде визначено переможця виборів президента США 2020 року, однак, явною закономірністю є те, що самодержавні лідери не надто полюбляють поступатися владою, пише британська газета The Guardian.

Очевидно, що небагато автократів готові відмовитись від привілеїв, які надають політичні посади. Але є ще одна, більш важлива причина, через яку вони часто намагаються зберегти владу майже будь-якою ціною, навіть після програшу на виборах.

Цю причину можна назвати «дилемою самодержавця» - втрата влади може змусити автократів нести відповідальність за власні дії, самодержавці можуть піддаватися переслідуванню чи навіть потенційному ув'язненню. Як результат, автократичні правителі часто готові порушувати закони, фальсифікувати вибори, створювати хаос і навіть застосовувати насильство, щоб зберегти свою владу.

Якщо Трамп програє вибори, можуть з’явитися заклики провести розслідування та притягнути його до відповідальності за можливі злочини, пов’язані з перешкоджанням правосуддю, порушенням конституційного положення про доходи або податковим шахрайством.

Якщо Трамп вже не буде президентом США, він перетвориться на простого громадянина Америки, проти якого можуть порушити кримінальну справу, і на розслідування вже ніяк не вплинуть «політичні привілеї посади президента». Не допоможуть йому в цьому випадку і «юридичні хитрощі» генерального прокурора США Вільяма Барра, який останнім часом діяв більше як особистий адвокат Трампа, ніж вищий чиновник правоохоронних органів.

Відповідно, у Трампа є ще більше підстав сіяти розбрат, щоб зберегти свою посаду, оскільки втрата контролю над Білим домом може привести його до суду або навіть до в’язниці.

Незважаючи на те, що спецпрокурор Роберт Мюллер не зміг надати беззаперечних доказів того, що підтверджує змову Трампа на виборах 2016 року з Росією, він чітко заявив, що слідство не звільняє Трампа від відповідальності щодо неправомірних дій.

Після розслідування, понад тисяча колишніх федеральних прокурорів підписали лист, в якому зазначається, що поведінка Трампа, як описано в розслідуванні, може спровокувати численні звинувачення в перешкоджанні правосуддю.

Опоненти Мюллера стверджують, що він не знайшов жодних доказів, які могли б викрити змову між кампанією Трампа та Росією в 2016 році.

Однак, є підозри, що Трамп перешкоджав розслідуванню. Якщо він покине посаду президента США, тоді, ймовірно, лунатимуть гучні заклики дійти до кінця у розслідуванні втручання Росії у вибори, в такому разі, існує можливість, що експрезидента притягнуть до реальної відповідальності за перешкоджання правосуддю. Результатом цілком може бути повістка до суду або навіть обвинувальний акт.

 

Питання про суперечливі «фінансові аспекти» передвиборної кампанії та деякі фінансові порушення, пов'язані з інавгурацією президента, також можуть створити серйозні юридичні проблеми для Трампа.

Але, мабуть, найбільш вірогідна причина, через яку Трамп може опинитися в суді після виходу з посади, стосується його податків. Нещодавно розкриті «податкові махінації» Трампа викликають підозру щодо низки «етично сумнівних» і, можливо, навіть незаконних дій.

Якщо Трамп програє вибори, то після цього, до нього, ймовірно, проявлять неабиякий інтерес такі установи, як Податкова служба США та Генеральна прокуратура Нью-Йорка.

«Податкові махінації» Трампа тягнуть за собою багато суперечливих моментів.

На додаток до того, що він не сплатив федеральний податок на прибуток за 10 з 15 років, які передували його приходу на посаду президента - і платив лише 750 доларів на рік у 2016 та 2017 роках, Трамп отримав 72,9 мільйонів доларів відшкодування від Податкової служби США у 2010 році після того, як вимагав понад мільярд доларів раніше. Подібне відшкодування є предметом постійного аудиту Податкової служби США, але після оприлюднення інформації про несплату Трампом податків, його можуть змусити повернути ці гроші, а загальна сума, разом із штрафами та відсотками, може скласти більше ста мільйонів доларів.

Трамп заплатив своїй дочці Іванці понад 700 тисяч доларів "консалтингових витрат", коли вона була найманою працівницею компанії " Trump Organization". Такі " витрати" не лише принесли користь Іванці, вони зменшили деякі «податкові зобов'язання» Трампа.

Особистий борг Трампа викликає різні запитання щодо потенційних вразливих місць у національній безпеці США, адже американський президент заборгував сотні мільйонів доларів кредиторам.

І величезні борги – це ще одна причина, через яку Трамп відчайдушно хоче залишитися в Білому домі. Президент заборгував понад 300 мільйонів доларів державних позик Deutsche Bank, Ladder Capital та, можливо, й деяким іншим кредиторам, термін погашення цих боргів -  найближчі чотири роки.

Якщо він не зможе повернути позики, тоді Deutsche Bank і Ladder Capital могли б, хоча це й малоймовірно, вжити проти Трампа «судових заходів». Але поки він залишається президентом, жоден кредитор, швидше за все, не буде ризикувати та провокувати особисте банкрутство чинного американського президента.

Трамп відчайдушно хоче зберегти президентство - не для того, щоб «зберегти велич Америки», а щоб захистити себе від майбутніх переслідувань.

Його заклики до прихильників контролювати виборчі дільниці в день виборів (і залякувати виборців опонента-демократа Джо Байдена в процесі) - це спроба за допомогою сили здобути перемогу на виборах.

А заявляючи про можливу фальсифікацію виборів та про намагання демократів вкрасти у нього перемогу, Трамп фактично «підбурює американців до насильства» та заворушень – і це ще одна тактика, реалізована з тією ж метою.

Коли колишні американські президенти програвали переобрання, вони часто поверталися до своїх рідних штатів, щоб створювати президентські бібліотеки чи благодійні фонди. «Постпрезидентство Трампа» може виглядати зовсім інакше. Вибори в США 2020 року стосуються не просто чинного президента, який сподівається на переобрання: йдеться про два кардинально різних сценарії розвитку подій для Дональда Трампа, резюмує газета.

Читайте також: Усталений глобальний порядок може не повернутися, незалежно від того, хто стане новим президентом США — CNN

Перед фінальним раундом дебатів між Трампом і Байденом опитування Gallup показало, що 56% американців вважають, що Трамп не заслуговує другого терміну. Історично в США всі кандидати з рейтингом схвалення 50% і вище виграли переобрання, а президенти з рейтингом схвалення значно нижче 50% програвали.

Варто зазначити, що у Байдена були кращі рейтинги перед виборами, ніж у будь-якого претендента на пост президента США з 1936 року.

Детальніше про те, як Трамп може оскаржити результати президентських виборів в Сполучених Штатах, читайте в статті Геннадія Друзенко " Виборчі рифи американської демократії ".