UA / RU
Підтримати ZN.ua

Європа зіштовхується з викликами у впровадженні нового міграційного пакту — The Economist

Новий міграційний пакт потребуватиме значної координації між багатьма установами.

Цього року понад 5 тисяч мігрантів загинули, намагаючись дістатися Іспанії, переважно на шляху із Західної Африки до Канарських островів. В цілому в ЄС прибуло близько 94 тисяч мігрантів, що приблизно на третину менше, ніж минулого року. 

Човни, що прибувають до таких місць, як Канарські острови та Лампедуза в Італії, є найяскравішою формою нелегальної міграції до Європейського Союзу. Насправді більшість мігрантів прибувають літаками (легально, але залишаються після закінчення терміну дії візи) або наземним транспортом. Починаючи з кризових 2015-16 років, коли прибуло понад мільйон нелегальних мігрантів, ЄС намагається знайти колективну відповідь, зазначає журнал The Economist.

У травні ЄС схвалив "міграційний пакт" з десяти законів. Маргарітіс Схінас, віцепрезидент Єврокомісії, який допомагав розробляти пакт, каже, що він доводить, що Європа може "керувати з центру".

Читайте також: Чи повернуться українські біженці з Польщі – опитування виявило значні зміни у настроях

Пакт набуває чинності в червні 2026 року. Він значно посилить систему даних для зняття відбитків пальців і реєстрації мігрантів, відому як Eurodac. Ідея полягає в тому, щоб відстежувати повторні прибуття і не дати людям виїхати в інші країни ЄС (що вже заборонено теоретично, але часто ігнорується країнами до яких спочатку прибувають мігранти).

Іншим нововведенням є юридична фікція, яка передбачає, що ті, хто прибуває, ще не в'їхали до ЄС. Це дозволяє провести "процедуру на кордоні", яка є ключовим елементом угоди.

Мігрантів, які вважаються загрозою безпеці або прибувають з відносно безпечних країн (тих, з яких менш як 20% попередніх мігрантів отримали притулок), можуть відправити додому за пришвидшеною процедурою. Країни, такі як Сенегал та Мавританія, бідні, але не перебувають у стані війни, належать до цієї групи.

Читайте також: Понад 60 мігрантів потонули внаслідок аварії судна біля берегів Лівії

Критики стверджують, що процедура на кордоні не буде справжнім юридичним процесом. Оскільки право на пошук притулку є частиною міжнародного права, ця норма, ймовірно, зіткнеться з юридичними викликами.

У 2022 році близько половини нелегальних мігрантів отримали певний захист в Європі. Вихідці з країн, таких як Малі (68%) або Судан (70%), як і раніше, матимуть доступ до повної, тривалої процедури надання притулку, включаючи право на апеляції. Так само як і діти без супроводу дорослих та психічно хворі.

Крім того, існуватиме механізм "солідарності", який дозволить прикордонним країнам переселяти загалом 30 тисяч або більше шукачів притулку на рік в інші країни ЄС згідно з квотами. Країни, які відмовляються приймати свою частку, можуть замість цього платити 20 тисяч євро за кожного шукача притулку, що є своєрідним "компромісом" для країн, які ігнорували попередню квоту.

Читайте також: Кулеба закликав українців повернутися з-за кордону і «допомогти боротися»

Проте країни можуть оголосити "кризу міграції" і призупинити частину своїх обов'язків з розподілу мігрантів (але установи ЄС повинні згодом погодитися на це). Цим можуть зловживати такі країни, як Угорщина, які виступають проти міграційного пакту.

Пакт не працюватиме без дипломатії. Європейці вже уклали угоди про обмеження міграції з такими транзитними державами, як Єгипет, Лівія, Мавританія, Марокко, Туніс і Туреччина. Іноді це призводить до обурення.

Найскладнішим може виявитися укладання угод з країнами, звідки походять мігранти. Країни ЄС хочуть, щоб вони зупинили виїзд мігрантів, і вже уклали угоди з деякими з них. Але нова "процедура на кордоні" передбачає, що вони будуть приймати своїх громадян назад. Вони часто відмовляються, а примусити їх до цього неможливо.

Читайте також: Допомога біженцям в Чехії: що зміниться цього року

"Новий міграційний пакт вимагатиме значної координації між багатьма установами. Національні уряди повинні злагоджено працювати з міністерствами внутрішніх справ, закордонних справ, праці, соціального забезпечення, закордонного розвитку та іншими. 27 урядів ЄС повинні знайти спільну мову. Також потрібно залучити країни походження та транзиту мігрантів до співпраці. Європа нарешті має щось на кшталт колективної міграційної системи, але тепер потрібно забезпечити її ефективне функціонування", — йдеться в журналі.

Раніше ми повідомляли, що аналітики прогнозують, що міграція до Європи у 2024 році зросте, оскільки люди намагатимуться дістатися континенту до введення в дію нових законів, спрямованих на скорочення кількості мігрантів.