UA / RU
Підтримати ZN.ua

Через кілька років викиди вуглецю можуть зрости до критичного рівня — FT

Низькі витрати на енергетичний перехід залишають досягнення нульового рівня викидів неможливим.

Лише 2 відсотки витрат на постпандемічне відновлення спрямовуються на боротьбу зі зміною клімату. Однак за відсутності енергетичного переходу, пов'язані з енергетикою викиди вуглецю, ймовірно, піднімуться до рекордних рівнів у 2023 році, при цьому, чіткий пік важко встановити, пише Financial Times.

Уряди виділили 380 мільярдів доларів на енергетичний перехід із загальної суми 16 трильйонів доларів на постпандемічне економічне відновлення, підрахувало Міжнародне енергетичне агентство (МЕА) у своєму звіті.

Навіть якби всі заплановані заходи були виконані вчасно, цього було б недостатньо, щоб поставити світ на шлях досягнення нульового рівня викидів до середини століття, сказав виконавчий директор МЕА Фатіх Біроль.

«Цього навіть недостатньо, щоб запобігти зростанню глобальних викидів до нового рекорду», - підсумував він.

Багато країн взяли на себе зобов'язання сприяти «зеленому» переходу та «направляти» економічне відновлення після пандемії у «правильне русло», щоб пришвидшити енергетичний перехід та відмову від викопного палива. Але дослідники виявили, що заплановані витрати та заходи значно відстають від необхідних дій для обмеження глобального потепління.

У червні благодійна організація Tearfund підрахувала, що лише група провідних економік країн Великої сімки виділила понад 189 млрд доларів для відновлення після пандемії на підтримку викопного палива, порівняно з 147 млрд доларів на проекти з енергетичного переходу.

За даними МЕА, більшість виділених коштів на економічне відновлення передбачених на сьогодні, були спрямовані на фінансову допомогу для домогосподарств та бізнесу.

Інвестиції в чисту енергетику можуть зрости між 2021 та 2023 роками, йдеться у звіті МЕА. Але цього недостатньо, щоб поставити світ на шлях нульового рівня викидів до 2050 року.

Уряди розвинених економік планують виділяти близько 76 млрд доларів на рік в середньому з 2021 по 2023 роки на чисту енергетику, тоді як у країнах, що розвиваються, інвестиції в енергетичний перехід будуть становити близько 8 млрд доларів.

Значна частина оголошених витрат спрямована на «енергоефективні будівлі» та промисловість, на які щороку до 2023 року піде 107 млрд доларів США на економічне відновлення.

Згідно з аналізом МЕА, більшість витрат, пов'язаних із чистою енергетикою, стосувалися вже наявних програм та сфер, які потребують «лише скромних стимулів для участі приватного бізнес-сектору», резюмує видання.

Читайте також: Зміна клімату зробила погоду «ворогом людства» — FT

Сильні шторми та повені унаслідок загострення кліматичної кризи активізували переселення людей. Зокрема, зміна клімату підвищила внутрішню міграцію населення країн до рекордних показників у всьому світі. Останнім часом люди частіше покидають свої домівки через кліматичну кризу, ніж через ескалацію військових конфліктів.

Проблема зміни клімату стає дедалі серйознішою. Серія сильної посухи у Європі з 2014 року є найкритичнішою за понад дві тисячі років.

Дослідження проаналізувало кільця дерев починаючи з часів Римської імперії. Вчені заявили, що глобальне потепління є найбільш вірогідною причиною недавнього зростання екстремальної спеки.