UA / RU
Підтримати ZN.ua

Через банки Молдови могли прокачати 20 млрд "брудних" доларів з Росії

Кишинівський "Майдан" вимагає відставки уряду. Події, які призвели до нинішніх протестів, що почалися восени минулого року.

Головною причиною нинішніх протестів у столиці Молдови став скандал із зникненням мільярда доларів і підозри в корупції на найвищому політичному рівні.

Як пише в матеріалі DT.UA Олексій Коваль, в Молдові, країні з населенням усього лише в 3,6 млн осіб, непомітно вкрасти 1 млрд дол., (а це 1/8 ВВП країни) виявилося складно. І громадяни, середньомісячний дохід яких складає 300 дол., відразу ж відчули у своєму повсякденному житті "зникнення" такої суми з банківської системи країни: молдавський лей знецінився, а Євросоюз заявив, що припиняє свої програми фінансової допомоги , поки влада країни не розберуться з подією.

Події, які призвели до нинішніх протестів, що почалися в кінці минулого року. Тоді Національному центру з боротьби з корупцією стало відомо про серйозні втрати в найбільших банках країни.

Нові власники Unibank, Banca Sociala і Banca de Economii зняли з рахунків цих банків суму, еквівалентну 1 млрд дол., яка потім була виведена на закордонні рахунки в офшори. У звіті агентства Kroll названа і людина, яка могла організувати і координувати таку "операцію". Це 28-річний Ілан Шор, колишній голова адміністративної ради Banca de Economii і один з найбагатших у Молдові.

У кінці листопада минулого року Нацбанк ввів в Banca de Economii зовнішнє адміністрування. Тоді ж НБМ виділив 9,5 млрд леїв на порятунок банків під гарантії уряду. Нинішньої весни ці гроші перетворилися в урядовий борг. Загальна сума кредитування з держбюджету склала суму, еквівалентну 870 млн дол.

На минулому тижні Офіс президента опублікував секретні документи, які підтверджують, що саме Ілан Шор був ключовою персоною в скандалі з незаконними трансакціями. А загальна сума сумнівних операцій банків за 2013 р. досягає 100 млрд леїв, що прямо вдарило по надходженнях до бюджету.

Крім того,восени 2014 р. Banca de Economii розмістив приблизно 21,2 млрд леїв на рахунках не тільки Banca Sociala, а й російських Газпромбанку, Інтерпромбанку та Алеф-Банку без застави та відсотків. А також надав кредити на 12 млрд леїв, нібито під забезпечення російськими депозитами.

Далі сліди молдовського мільярда губляться на рахунках компанії на Сейшельських островах. За даними молдавського агентства по боротьбі з відмиванням грошей через банки країни в рамках подібних схем могло бути прокачано 20 млрд "брудних" доларів з Росії, які потім знайшли собі тихе пристановище в банках Європи або офшорах.

Масштаби оборудки вражають. І в Молдові не сумніваються, що таку операцію Ілан Шор (чи хтось інший) не міг би провести без покровителів на самому верху. За іншою версією, "координатора" слід шукати в Москві, а Шор був лише "виконавцем". Політичної підоснови скандалу надає та обставина, що гроші пішли з Молдови саме перед парламентськими виборами, які відбулися 30 листопада 2014 р.

До справи почали залучати як свідків колишніх чиновників. Зокрема екс-прем'єрів Юрія Лянке і Кирила Габуріча (був відправлений у відставку 12 липня 2015 р.). Перший ухвалював рішення щодо кредитування банків з держбюджету, другий виступив з вимогою відставки голови Національного банку країни, генпрокурора та керівників нацкомісії з питань фінансових ринків.

Кишинівський "Майдан", а також соціалісти і проросійські партії вимагають, щоб на надзвичайному засіданні парламенту країни 22 вересня вимогу про відставку було виконано. А інакше вони погрожують новими акціями громадянської непокори та протестами. Адже з 23 вересня починаються останні півроку дії мандата президента Ніколає Тімофті. Від цього дня, згідно із Конституцією Молдови, неможливі розпуск парламенту та дострокові вибори. І якщо це станеться - то виключно поза правовим полем.

Докладніше читайте в матеріалі Олексія Коваля "Молдова: в Європу - без олігархів!" у свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна".