Всесвітня продовольча програма ООН (WFP) попередила, що обсяги вирощеної пшениці в Україні у найближчі роки можуть не задовольнити внутрішній і експортний попит у разі, якщо чорноморські експортні маршрути залишаться заблокованими, а атаки на продовольчу інфраструктуру триватимуть, пише Reuters.
Директор WFP в Україні Метью Холлінгворт заявив, що з середини липня було задокументовано 31 напад на українські підприємства з виробництва та експорту зерна.
Він повідомив Раді Безпеки ООН, що 28 із цих атак були скоєно лише в Одеській області, де знаходяться важливі для світової торгівлі термінали на Чорному морі та Дунаї.
«Якщо атаки на продовольчу інфраструктуру та блокування морських експортних шляхів триватимуть, це різко вплине на перспективи сільськогосподарського виробництва в найближчі роки, і, у гіршому випадку, може призвести до того, що виробництво пшениці не зможе задовольнити внутрішній і експортний попит», — повідомив Холлінгворт.
Організація Об’єднаних Націй назвала вторгнення Росії в Україну в лютому 2022 року причиною поглиблення глобальної продовольчої кризи. Україна та Росія є основними експортерами зерна. Росія також є великим постачальником добрив у світ.
Холлінгворт зазначив, що до війни Україна забезпечувала 9% світового експорту пшениці, 15% кукурудзи та 44% соняшникової олії.
Представники ООН намагаються відновити Чорноморську зернову угоду, з якої Росія вийшла в липні — через рік після того, як вона була укладена за посередництва ООН і Туреччини. Москва скаржиться на те, що її власний експорт продовольства та добрив стикається з перешкодами і що українського зерна не вистачає країнам, які його потребують.
Раніше цього місяця генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш заявив Reuters, що відновити Чорноморську угоду буде важко. За час дії угоди було експортовано майже 33 мільйони метричних тонн українського зерна.
Україна у серпні запустила так званий тимчасовий коридор, щоб надати можливість експорту сільськогосподарської продукції.
Відтоді українські порти залишили понад 700 тис. тонн зерна.