UA / RU
Підтримати ZN.ua

У ЄС прийняли низку документів для цифровізації правосуддя

Позначено основні принципи роботи судів та користувачів в умовах цифровізації процесу.

На початку грудня на 37-му пленарному засіданні Європейської комісії з ефективності правосуддя Ради Європи (CEPEJ) було прийнято низку нових документів у сфері цифровізації правосуддя.

Цим була закріплена необхідність розробки інструментів у сфері цифровізації правосуддя, повідомляється на сайті Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.

Повідомляється, що був прийнятий План дій CEPEJ на 2022 – 2025 роки, який включає цифровізацію процесу. Цей документ ставить користувача в центр проблеми, навіть коли йдеться про цифрове середовище.

"Головним завданням CEPEJ на наступні роки є робота над тим, щоб правосуддя залишалося прозорим, гуманним, об'єднуючим, орієнтованим на людину, а також доступним для користувачів в умовах стрімкого розвитку новітніх технологій", - йдеться у повідомленні.

У Європейській комісії з ефективності правосуддя РЄ переглянули Дорожню карту з урахуванням виконання Європейської етичної хартії використання штучного інтелекту в судових системах для того, щоб створити механізм сертифікації інструментів та послуг у сфері штучного інтелекту у правовій та судовій сферах.

Читайте також: USAID створить спеціальну робочу групу з протидії корупції

Хартія визначила п'ять основних принципів використання нових технологій:

Іншим внеском CEPEJ у сфері електронного правосуддя стало прийняття принципів щодо подання документів до суду в електронній формі та цифровізації судів. Цей документ передбачає заходи, яких держави повинні дотримуватися під час розробки та впровадження системи подання документів до суду в електронній формі та самої цифровізації роботи судів.

Документ складається із трьох частин:

Європейська комісія з питань ефективності правосуддя (CEPEJ) створена 18 вересня 2002 року відповідно до резолюції Комітету міністрів Ради Європи. До складу CEPEJ входять 47 держав-членів Ради Європи. Метою роботи CEPEJ є підвищення ефективності роботи органів у сфері правосуддя шляхом запровадження стандартів та рекомендацій РЄ. Організація є ініціатором багатьох досліджень у зазначеній галузі, зокрема порівняльного характеру, готує рекомендації щодо застосування різних документів РЄ з метою поєднання двох ключових принципів правосуддя: справедливості та ефективності.

Раніше повідомлялося, що Комісія Ради Європи з ефективності правосуддя опублікувала звіт, який висвітлює тенденції судових систем на європейському рівні та за його межами.

Документ містить кількісні дані, коментарі та аналіз функціонування судових систем 45 європейських держав та 3 держав-спостерігачів (Марокко, Ізраїль та Казахстан), що дозволяє виміряти ефективність та якість кожної з них.

Також повідомлялося, що на початку місяця запрацювала Етична рада для очищення ВСП. Її склад був сформований за так званим "варіантом Б", коли ніхто з посадових осіб Вищої ради правосуддя не підписав запропонований список кандидатів. В результаті Етична рада утворилася автоматично у складі перших трьох прізвищ зі списку міжнародників та перших трьох зі списку Ради суддів.

Зазначимо, що з одного боку Етична рада вважається створеною, однак через відсутність голови ВСП (в.о. голови ВСП) комісія починає працювати в умовах продовження конфлікту та відсутності комунікації між Вищою радою правосуддя, Радою суддів та міжнародними партнерами та донорськими проектами.