Попиваючи пиво просто з банки і закусуючи картоплею фрі готельному номері в Брюсселі, Еліот Хігінс не здається схожим на людину, яка якимсь чином залучена до збройних конфліктів. Він сутулий англієць з дитячим обличчям.
Але за останні три роки 36-річний британський блогер і фанат комп'ютерних ігор провів сотні годин в інтернеті, з'ясовуючи праву про війни, які відбуваються далеко від його дому. Зокрема, сидячи на дивані, він шукав підтвердження застосування хімічної зброї в Сирії і вторгнення військ Росії в Україну.
Про це сьогодні пише Newsweek. Блогер завдяки соціальним мережам і відео на YouTube складав докупи всі дані, як головоломку. А ще вісім його волонтерів проникали у всіх шпарини у різних частинах світу, щоб дізнатися правду. Група називає себе Bellingcat. Розвідники-самоучки відстежують місце зйомки відео з Facebook, на якому видно, як стріляють зенітно-ракетні комплекси. Вони порівнюють знімками з Instagram і карти з Google Earth, щоб відстежити рух тяжкого озброєння на Сході України.
Західна розвідка відзначила досягнення Хігінса. Власне, він і прибув в Брюссель для того, щоб поділитися своїми роботами з НАТО. Але розвідувальне хобі нажило для британця ворогів. В 2013 році він використав відео з YouTube, щоб виявити застосування хімічної зброї урядом Башара Асада. Через рік після того "Ісламська держава" атакувала його сайт після того, як він визначив місце, де терористи відрізали голову Джеймсу Фолі.
А тепер він став ще й ворогом для Росії. Армія російських ботів "тролить" його в соціальних мережах. А російські ЗМІ, які контролює Кремль, часто його засуджують і намагаються показати в поганому світлі.
"Схоже, ми змушуємо російські ЗМІ рвати волосся, якщо зауважити, яку увагу вони нам приділяють", - каже блогер.
Нелюбов Кремля до Хігінса і його команди Bellingcat почалася після того, як він розвінчав брехню Росії про те, що малайзійський "Боїнг 777" над Донбасом збили військові України.
"Росія так багато бреше, що розвінчувати є що. Якщо вони цього не робили, мені мабуть швидко набридло б", - сказав британець.
За його словами, Кремль почав брехати минулого літа, коли заявив, що нібито український Су-25 збив малайзійський авіалайнер. Про це заявили в міністерстві оборони, потім з'явилися нібито дані російських радарів, а російські інженери заявили, що літак був збитий ракетою класу "повітря-повітря". Пізніше знайшовся самопроголошений іспанський диспетчер, який нібито в Києві контролював польоти і підтвердив, що український бойовий літак збив рейс MH17. Трохи згодом Росія представила навіть супутникові знімки, на яких український винищувач летить слідом за "Боїнгом".
І всі ці так звані "докази" швидко були спростовані. В посольстві Іспанії спростували присутність іспанського диспетчера в Києві. Експерти, розглянувши знімки з радарів, довели, що там один літак, який розлетівся на частини. А Су-25, як виявилося, не здатен навіть вистрілити в пасажирський літак на такій висоті. В Bellingcat дослідили знімки і пояснили, що це колаж, грубо зроблений з фотографій з інтернету. А логотип Malaysian Airlines на літаку був навіть неправильно намальований.
Хігінс каже, що насправді ж правді відповідає версія Києва про події у повітрі над Донбасом. Російський комплекс "Бук" збив "Боїнг 777". Його в на захоплених територіях неподалік від місця катастрофи сфотографували журналісти Associated Press. В Києві кажуть, що цей "Бук" був частиною системи протиповітряної оборони, яку Росія збудувала в Донбасі, аби українські сили не могли завдавати удари з повітря по позиціях бойовиків.
Bellingcat впродовж кількох місяців за допомогою соціальних мереж відстежували рух "Бука", який збив MH17: від місця, де його бачили журналісти інформаційної агенції, до російського кордону і далі.
"Ми зібрали понад сотню сторінок в соціальних мережах, які належать солдатам, що керували "Буком". Таким чином, ми з'ясували імена тих, хто віз його назад в Росію", - каже Хігінс.
За його словами, зараз його команда може точно сказати, хто конкретно з російських солдатів випустив ракету і збив літак. Цю інформацію він передав слідчим у Нідерландах, Малайзії, Україні, Австралії і Бельгії. Однак блогер сумнівається, що його дані сприятимуть порушенню конкретних кримінальних справ і надсиланню запитів про екстрадицію винних у трагедії.
"Так багато суперечок про те, що Росія робить в Україні. А ми можемо сказати: дивіться, ось докази. Ось фото, а ось відео. Ось що Росія насправді чинить", - пояснив Хігінс.
В цей же час, у Росії несподівано визнали, що малайзійський авіалайнер збили саме з системи "Бук". Однак запевняють, що він був українським. Видання The Guardian, пише що Росія може визнати вину бойовиків у знищенні "Боїнга 777".
Представники компанії "Алмаз-Антей" запропонували на прес-конференції збити ще один "Боїнг 777" заради експерименту з системи "Бук" і порівняти уламки з залишками літака рейсу MH17. При цьому вони запросили до співпраці у проведенні дорогого експерименту міжнародних експертів.
Теоретично російська компанія дійсно могла б купити старий "Боїнг 777" і збити його на полігоні, відтворивши усі умови, які були в Донбасі.
"Пропозиція відтворити інцидент може означати наступне: Росія готується визнати, що MH17 збили бойовики, але зараз намагається показати, що система "Бук", з якої був здійснений постріл, потрапила в Донбас не з Росії, а була захоплена з військової частини української армії", - йдеться в статті.
Таким чином Москва зняла вину з себе. Лайнер "Малайзійських авіаліній", що здійснював рейс Амстердам - Куала-Лумпур був збитий 17 липня в Донецькій області. На його борту перебували 298 осіб. Всі пасажири і члени екіпажу загинули. Передбачається, що літак збила ракета ЗРК "Бук-М1", випущена з району контрольованого бойовиками міста Сніжне. 2 червня радник генконструктора російського концерну ППО "Алмаз-Антей" Михайло Малишевський заявив, що в малайзійський "Боїнг", на думку експертів підприємства, дійсно влучила зенітна керована ракета комплексу "Бук-М1". Однак він стверджує, що характер пошкодженьспростовує версію про пуск ракети із району Сніжного.