UA / RU
Підтримати ZN.ua

Британія повідомила, що накладе санкції проти режима Лукашенка

Посла Білорусі викликали для дачі пояснень

Британський уряд наказав всім британським літакам припинити польоти над Білоруссю і викликав посла країни на тлі обурення з приводу арешту опозиційного блогера Романа Протасевича і його дівчини, коли їх рейс Ryanair змусили здійснити вимушену посадку в Мінську. І планує накласти санкції, в координації з країнами Євросоюзу. Про це повідомляє The Guardian.

Міністр закордонних справ Домінік Рааб охарактеризував цей акт як «нерозумне, цинічне і небезпечне викрадення літака Ryanair урядом Білорусі» і сказав, що стосовно Білорусі розглядаються подальші санкції. Дозвіл на діяльність державної авіакомпанії Бєлавіа також було призупинено в Великій Британії.

Відповідь Великої Британії вийшла напередодні зустрічі лідерів ЄС у понеділок увечері, на якій можуть бути вжиті заходи проти Білорусі, включаючи заборону «Белавіа» в аеропортах ЄС і припинення всіх білоруських польотів над територією Великобританії.

У заяві, зробленій в понеділок вранці від імені ЄС, верховний представник блоку із закордонних справ Хосеп Боррелл закликав до міжнародного розслідування інциденту і попередив, що до його учасників будуть застосовані санкції. «ЄС розгляне наслідки цієї дії, в тому числі вживе заходів проти винних», - сказав він.

Рааб повідомив палаті громад, що посла Білорусі викликали для дачі пояснень, і сказав депутатам, що терміново з'ясовує, які подальші санкції можуть бути накладені на білоруських фізичних і юридичних осіб, але він підкреслив, що хоче діяти в координації з союзниками, включаючи ЄС.

Він також сказав, що Великобританія планує підняти це питання в Раді безпеки ООН, на саміті світових лідерів G7 і в Міжнародній організації цивільної авіації.

Рааб сказав, що йому потрібно бути обережним в своїх словах, але «було дуже важко повірити, що ця конкретна дія була зроблена без згоди російської влади». Він підкреслив, що на даному етапі у нього немає прямої інформації з цього питання.

За його словами, білоруський президент Олександр Лукашенко «добре себе почуває під захисною парасолькою Росії».

Початковий пакет заходів Рааба був в значній мірі схвалений депутатами-консерваторами, хоча деякі з них, в тому числі голова спеціального комітету у закордонних справах Том Тугендхат, підняли питання про спробу перекрити стратегічні трубопроводи енергопостачання, що підтримують економіку Білорусі на плаву.

Нагадаємо, 23 травня в аеропорту Мінська був екстрено посаджений літак Ryanair рейсу Афіни-Вільнюс. Спочатку повідомлялося про можливе мінування повітряного судна, в аеропорт стягнули пожежних і карети «швидкої допомоги». Пізніше стало відомо про те, що на борту літака знаходиться опозиційний журналіст Роман Протасевич, його затримали. Інформацію про затримання Протасевича підтвердили в МВС Білорусі. На батьківщині журналіст є підозрюваним за статтею 293 КК Білорусі, йому може загрожувати страта.

У компанії Ryanair стверджують, що отримали інформацію про замінування літака від білоруських диспетчерів, після чого пілоти подали сигнал «сквок». В небо було піднято винищувач МіГ-29 ВС Білорусі. За даними ЗМІ, винищувач фактично змусив цивільний борт змінити курс від кордону і сісти в аеропорту Мінська. Наказ підняти в небо винищувальну авіацію віддав особисто нелегітимний президент Білорусі Олександр Лукашенко.

Глави держав і лідери вищих інститутів Європейського Союзу різко розкритикували захоплення літака як акт державного тероризму. Дії білоруської влади обговорять на екстреному засіданні Ради ЄС 24 травня, проти режиму Лукашенка можуть ввести нові санкції. США і ще сім держав закликають ICAO тимчасово заборонити полети над територією Білорусі.

Детальніше про те, що означає викрадення білоруськими силовиками опозиціонера Романа Протасевича, яким може бути покарання Європи для диктатора, що загрався, і що слід робити Україні в ситуації, що склалася, читайте в статті Володимира Кравченка «Зона, заборонена для польотів» в ZN.UA.