Всі індикатори горять червоним світлом для Європи. Попередження про зимову рецесію звучать дедалі гучніше, спільна валюта падає, а енергетичний ринок вже в режимі кризи. Але європейські уряди досі відстають на три кроки значною мірою тому, що витрачають занадто багато часу на сумніви в очевидних наступних кроках Росії.
Натомість їм варто було б уважніше придивитися до того, що просуває Москва. А це соціальні заворушення, - пише Bloomberg. Минулого тижня колись ліберальна надія Росії, а тепер один з найбільших «яструбів» у війні проти України, Дмітрій Медвєдєв написав довге повідомлення у своєму Telegram-каналі. В ньому він закликав громадян європейських країн виходити на протести проти «дурних» дій своїх урядів (тобто проти санкцій) і покарати їх (не голосувати за них більше). Медвєдєв стверджував, що жителі Європи нібито хочуть більш тісних відносин з Росією. Але їх нібито обманюють «дурні політики». В цей час Росія теж хоче співпрацювати з народами Європи.
«Не мовчіть… Росія може почути», - написав Медвєдєв.
Він докинув, що в Росії тепло, натякаючи на дефіцит енергоносіїв в Європі перед зимою, який виник через різке скорочення російських поставок. Це повідомлення Медвєдєва стало вірусним в Італії. Його передрукували навіть дві найбільші газети країни: La Repubblica і Corriere della Sera. В обох публікаціях російського чиновника звинувачували у спробі втручання в італійську передвиборчу кампанію. Голосування в країні пройдуть наступного місяця. Італійські ліві пішли ще далі і припустили, що Росія хоче розпалити соціальну напругу в країні. Праві, які зараз лідирують в опитуваннях і яких часто звинувачують в надто м’якій позиції щодо Кремля, сказали, що вибір будуть робити італійці, а не росіяни. Однак, голова правої партії «Ліга» Матео Сальвіні пов’язав подорожчання проживання з санкціями, які були запроваджені проти Росії. Він стверджує, що потрібне дипломатичне рішення, щоб захистити італійців і відійти від жорсткої позиції проти Москви, яку зайняв попередній голова уряду Італії Маріо Драгі.
Вже ні для кого не секрет, що Росія намагається розвернути ситуацію з санкціями, перетворивши енергоносії в зброю. Кремль переконаний, що європейці, зрештою, здадуться. І щоб добитися цього, він веде дворівневу стратегію. З одного боку, Росія зберігає невизначеність щодо поставок газу. Їй не потрібно навіть повністю перекривати кран, щоб нашкодити. Сама лише думка про зиму без російського газу вже здатна спровокувати хаос. Багато індикаторів свідчать, що Путін поки перемагає на енергетичних ринках. З іншого ж боку Москва намагається спровокувати соціальні заворушення. І саме цим займається Медвєдєв. Владімір Путін теж говорить про «економічне самогубство» Заходу. А російські боти посилюють це твердження, поширюючи дезінформацію в соціальних мережах.
Європа не приділяє належну вагу російським твердженням воєнних часів. Пов’язані з Росією сторінки в соціальних мережах наповнюють інтернет наративами Кремля: від необхідності запустити «Північний потік-2» до скасування санкцій. З початку російської війни проти України дипломати і державні ЗМІ РФ писали в Twitter про залежність Європи від російського газу вдвічі частіше, ніж навіть про «українських нацистів», про що свідчать дані Альянсу з захисту демократії в Німецькому фонді Маршалла. Це при тому, що вигадку про «нацистів» Москва використала, щоб виправдати своє вторгнення.
Експерт Альянсу Джозеф Боднар пояснив, що мета - підірвати європейські санкції і придушити суспільну підтримку України в Європі, виставляючи і те, і інше як причину погіршення стандартів життя. Повторення протестів французьких «жовтих жилетів», але в масштабах всієї Європи, - це «мрія Кремля», - каже Боднар. В лютому ЄС почав боротися з російською дезінформацією і закрив відверто пропагандистські російські телеканали, такі як RT і Sputnik. Але чиновники визнають, що боротися з пропагандою в інтернеті значно важче. Bloomberg пише, що спалах соціальних заворушень взимку - реальна загроза, до якої європейським урядам потрібно готуватися.
Цифри говорять за себе: Німеччина підрахувала, що в середньому рахунки за комунальні послуги в країні можуть зрости в зимовий період з 500 євро до 1000. І це ще консервативні прогнози. Федеральна служба мереж ФРН вже попередила споживачів, щоб вони відкладали гроші на зиму, тому що платіжки можуть стати дуже великими. Сім’ї з низькими доходами можуть зіштовхнутися з важким вибором між покупкою пального чи продуктів. Німецький канцлер Олаф Шольц применшує ризики, натякаючи, що у Німеччини вистачить грошей, щоб пом’якшити свої проблеми. І це може бути правдою для найбільшої економіки єврозони. Однак, фіскальна картинка неоднорідна по всій Європі.
Наприклад, Франція вирішила встановити максимальну ціну і перекласти втрати на компанію Électricité de France, яка от-от буде націоналізована. МВФ виступив проти таких різких рухів, закликавши натомість адресно допомагати громадянам, яким буде найважче пережити зиму. Але в рішенні Парижу є серйозний політичний розрахунок. Президент Еммануель Макрон хоче уникнути повторення заворушень 2018 року, які були спровоковані податком на дизель. Крім того, він хоче нейтралізувати Марін Ле Пен, яка претендує на роль кандидата робітничого класу. Тож в певному сенсі Макрон купує соціальний спокій.
МВФ прогнозує, що Чехія, Словаччина і Угорщина можуть зіштовхнутися з рецесією, якщо Росія зупинить поставки газу. «Газпром» перекрив газовий кран для Болгарії в квітні, коли країна відмовилася платити в рублях. Тепер Софія обіцяє відновити переговори з Росією про газ. Занепокоєння викликає те, що російське паливо буде йти «в комплекті» з політичним впливом. Тоді майже вся робота, яку ЄС проробив з початку російської війни проти України, буде перекреслена.