UA / RU
Підтримати ZN.ua

Білорусь намагається переконати, що літаку Ryanair погрожував ХАМАС

ХАМАС заявив, що «не вдається до таких методів»

Влада Білорусі випустила чергове «пояснення» причини захоплення пасажирського літака ірландської компанії Ryanair і посадки його в Мінську. Виявляється в аеропорт в Мінську прийшов лист від палестинського ісламістського терористичного руху ХАМАС з погрозами. Незважаючи на очевидно дивний вибір адресата загроз для рейсу, що летить з Афін до Вільнюса, про це без коливань заявив представник міністерства транспорту Білорусі Артем Сікорський, повідомляє Ліга. Новини.

«Ми, солдати ХАМАС, вимагаємо, щоб Ізраїль припинив вогонь в секторі Газа. Ми вимагаємо, щоб Євросоюз відмовився від підтримки Ізраїлю в цій війні. Відомо, що учасники Delfi Economic Forum повертаються додому рейсом 4978. У цей літак закладена бомба. Якщо ви не виконаєте наші вимоги, бомба вибухне 23 травня над Вільнюсом», - процитував «лист від ХАМАС» Сікорський.

Лист прийшов нібито з електронної адреси [blink title = "protonmail.com" headinfo = "ProtonMail"] великий поштовий сервіс, який забезпечує конфіденційність повідомлень за допомогою їх шифрування. [/Blink].

Далі білоруський чиновник заявив, що, по-перше, персонал Ryanair самостійно прийняв рішення про посадку в Мінську відразу, як тільки «почув про загрозу» і ніякого тиску з боку диспетчерів на екіпаж не було. По-друге, літак спочатку повернув на Мінськ і тільки потім його підняли супроводжувати МіГ-29.

Сікорський заявив, що Білорусь звернеться до Організації міжнародної цивільної авіації (ICAO), Міжнародної асоціації повітряного транспорту, Європейського агентства з безпеки польотів та до представників зацікавлених авіаційних адміністрацій з пропозицією взяти участь у розслідуванні подій 23 травня.

В Євросоюзі ці слова сприйняли жорстко і звинуватили Білорусь у брехні. Так, міністр закордонних справ Німеччини Хайко Маас заявив, що пояснення білоруського уряду «неправдоподібні і не заслуговують на довіру».

«Нам потрібна ясність щодо того, що насправді сталося вчора - на борту і на землі. І нам потрібна ясність щодо Романа Протасевича і його партнерки, яких необхідно негайно звільнити», - сказав він.

Що ж стосується самого ХАМАС, то там не стали затримувати відповідь і виступили з публічним спростуванням слів білоруського чиновника. Представник палестинської ісламістського угруповання ХАМАС Фавзі Бархум заявив, що угруповання «не має абсолютно ніякого відношення» до інциденту з пасажирським літаком Ryanair в Білорусі.

«Ми не вдаємося до таких методів, які можуть бути діями деяких підозрілих сторін, які прагнуть демонізувати ХАМАС і перешкодити загальному співчуттю нашому палестинському народу і його законному опору», - заявив Бахрум.

Раніше повідомлялося, що РНБО України повідомило про припинення авіаційного сполучення з Білоруссю, українські авіакомпанії перенаправляють свої рейси в обхід білоруського повітряного простору.

Україна буде реагувати скоординовано з країнами Європи на інцидент з посадкою авіалайнера Ryanair в Білорусі за наказом Олександра Лукашенко через повідомлення про мінування, реакція повинна бути продуманою і загальної.

Нагадаємо, 23 травня в аеропорту Мінська був екстрено посаджений літак Ryanair рейсу Афіни-Вільнюс. Спочатку повідомлялося про можливе мінування повітряного судна, в аеропорт стягнули пожежних і карети «швидкої допомоги». Пізніше стало відомо про те, що на борту літака знаходиться опозиційний журналіст Роман Протасевич, його затримали. Інформацію про затримання Протасевича підтвердили в МВС Білорусі. На батьківщині журналіст є підозрюваним за статтею 293 КК Білорусі, йому може загрожувати страта.

У компанії Ryanair стверджують, що отримали інформацію про замінування літака від білоруських диспетчерів, після чого пілоти подали сигнал «сквок». В небо було піднято винищувач МіГ-29 ВС Білорусі. За даними ЗМІ, винищувач фактично змусив цивільний борт змінити курс від кордону і сісти в аеропорту Мінська. Наказ підняти в небо винищувальну авіацію віддав особисто нелегітимний президент Білорусі Олександр Лукашенко.

Глави держав і лідери вищих інститутів Європейського Союзу різко розкритикували захоплення літака як акт державного тероризму. Дії білоруської влади обговорять на екстреному засіданні Ради ЄС 24 травня, проти режиму Лукашенка можуть ввести нові санкції. США і ще сім держав закликають ICAO тимчасово заборонити польоти над територією Білорусі.

Детальніше про те, що означає викрадення білоруськими силовиками опозиціонера Романа Протасевича, яким може бути покарання Європи для диктатора, що загрався, і що слід робити Україні в ситуації, що склалася, читайте в статті Володимира Кравченка «Зона, заборонена для польотів» в ZN.UA.