UA / RU
Підтримати ZN.ua

Байден зіштовхнеться із загрозою нової гонки озброєнь — The Guardian

Джо Байден зіштовхнеться із загрозами на багатьох фронтах, у тому числі з боку Росії та Ірану.

Новому президенту США Джо Байдену доведеться приймати критичні рішення щодо контролю над озброєннями в перші дні свого «офіційного перебування» в Білому домі, адже ці рішення допоможуть визначити те, чи можна запобігти новій потенційній гонці ядерних озброєнь. Коли Байден складе присягу 20 січня у день інавгурації, залишиться лише 16 днів до закінчення строку дії договору про озброєння з Росією, це також означатиме завершення обмежувального ліміту для двох найбільших ядерних арсеналів світу, пише британська газета The Guardian.

У той же час адміністрація нового президента США зіштовхнеться із тиском стосовно ядерної угоди 2015 року з Іраном, адже ядерний потенціал Ірану розгортається прискореними темпами з того часу, як президент Дональд Трамп вийшов із ядерного договору в 2018 році.

Минулого тижня Міжнародне агентство з атомної енергії підтвердило, що вперше з моменту укладання угоди Іран розпочав процес активного виробництва збагаченого урану, що є великим кроком на шляху до спроможності виготовляти небезпечну ядерну зброю.

Очікується, що команда національної безпеки Байдена протягом декількох місяців також подасть свій перший запит на оборонний бюджет, який передбачає прийняття рішення про продовження або зупинку нових ядерних програм, розпочатих Трампом.

Відносно договору "Новий старт", який обмежує розгорнутий стратегічний арсенал кожної країни, то Байден та його близькі помічники продемонстрували зацікавленість у продовженні дії угоди.

Росія заявила про свою готовність продовжити дію договору, але все ще залишається питання, на який термін. Кандидат на посаду державного секретаря США Ентоні Блінкен у листопаді сказав, що нова адміністрація надає перевагу терміну у п’ять років - максимально можливому терміну, але з тих пір з'являються повідомлення, що деякі члени нової команди національної безпеки вважають, що продовження дії договору має охоплювати коротший термін, щоб використати це як спосіб тиску на Росію для переговорів.

Роуз Готтемоллер, яка була головним американським переговорником щодо "Нового старту", відкидає ці аргументи.

"Ми витрачали б свій час на боротьбу з тим, хто має у своєму розпорядженні важелі впливу, але для того, щоб досягнути реальних результатів, потрібно провести переговори щодо наступного етапу скорочень озброєння", - каже Готтемоллер, яка зараз працює в Стенфордському університеті.

Команда Байдена також повинна буде вирішити, як збалансувати розширення "Нового старту" з бажанням жорсткіше підійти до Москви щодо інших питань, зокрема нещодавніх кібератак на американські відомства.

 «Протягом перших 100 або 200 днів роботи адміністрації Байдена США та Росія повинні відновити переговори про стратегічну стабільність, які, сподіваємось, охоплюватимуть широкий спектр тем», - сказав директор з питань роззброєння Асоціації контролю над озброєннями Кінгстон Рейф.

Майже настільки ж нагальною, як "Новий старт", буде доля багатосторонньої Спільної комплексної програми дій 2015 року, згідно з якою Іран прийняв обмеження на свою ядерну діяльність в обмін на пом'якшення санкцій. Трамп намагався зруйнувати угоду (не в останню чергу тому, що про договір домовився його попередник) шляхом відмови, а потім невпинної кампанії санкцій. У відповідь Іран перестав дотримуватися обмежень угоди, що завершилося кроком до зростання ядерного потенціалу країни.

"Якщо Іран повернеться до виконання своїх ядерних зобов'язань, я знову вступлю до багатосторонньої Спільної комплексної програми дій 2015 року і буду працювати з нашими союзниками в Європі та іншими державами, щоб зробити угоду стабільною", - сказав Байден.

Однак повернення до іранської ядерної угоди може бути складним процесом. Послідовність, коли США скасовують санкції, а Іран повертається до виконання ядерних обмежень, може бути суперечливою, як і бажання Байдена розпочати переговори щодо окремої угоди, яка обмежує використання балістичних ракет.

Подальший набір критично важливих рішень доведеться прийняти до березня.  До цього часу очікується, що адміністрація Байдена вже затвердить свій перший оборонний бюджет, включаючи аспекти для програми ядерної модернізації, яка вже коштувала понад один трильйон доларів, коли Трамп вступив на посаду. Адміністрація Трампа розгорнула низькопродуктивний варіант ракетної боєголовки "Тризуб" і розпочала роботу над крилатою ракетою, запущеною на атомному підводному човні. Це збільшило витрати на виготовлення та утримання ядерних боєголовок на 50%.

"Я сприймаю ці програми з певним скептицизмом. Тому я думаю, що буде проведено ретельний огляд оборонної політики", - каже Готтемоллер.

Більш радикальним відступом було б уповільнення роботи над міжконтинентальною балістичною ракетою нового покоління, поки вона перебуває на початковій стадії розробки.

Багато прихильників контролю над озброєннями стверджують, що міжконтинентальна балістична ракета нового покоління є однією з найбільш небезпечних видів ядерної зброї.

"Ми знаходимося в точці перетину, де міжконтинентальні балістичні ракети нового покоління ще не виробляються у повному обсязі. Для США є сенс сказати: привіт, ми готові мати дві-три сотні МБР замість 400, що зараз розгорнуті у виробництві, і подивитися, що росіяни готові скоротити у відповідь", - сказав колишній представник державного департаменту з контролю над озброєннями Пранай Вадді.

Хоча більшість аналітиків очікують, що адміністрація Байдена повернеться до політики епохи Обами, продовжуючи широку модернізацію арсеналу США і прагнучи досягти нової двосторонньої угоди з Росією, є певні підстави вважати, що Байден може переглянути оборонну політику Америки.

У 2017 році Колін Калл, якого номінували на посаду заступника міністра оборони з питань політики, порушив питання, чи зможуть США обійтися мінімальною кількістю ядерної зброї. Колишній радник віцепрезидента Байдена з національної безпеки вважає, що завжди варто враховувати цілісну картину. Однак, останнім часом світ зіштовхнувся із загрозами, які не мають нічого спільного зі зброєю. Безпека - це набагато більше, ніж просто гармати, бомби та танки, резюмує видання.

Читайте також: Церемонію інавгурації Джо Байдена відвідають три екс-президента США

Є ймовірність того, що лідер більшості в Сенаті, республіканець Мітч Макконнелл голосуватиме за імпічмент президента США Дональда Трампа.

Палата представників США, як очікується, в середу проголосує за проєкт резолюції про оголошення імпічменту Трампу за підбурювання до заколоту.

Детальніше про те, чому демократи та республіканці зацікавлені в офіційному звинуваченні Трампа, читайте в статті Геннадія Друзенка "Незвичайний імпічмент".