UA / RU
Підтримати ZN.ua

Азербайджан встановив прикордонний пункт на дорозі між Вірменією та Карабахом

Вірменія та Азербайджан звинуватили один одного у порушенні Трьохсторонніх домовленостей 2020 року.

23 квітня Азербайджан встановив прикордонний контрольно-пропускний пункт на в’їзді у Лачинський коридор. Цей КПП знаходиться у зоні дії так званих «російських миротворців» у конфліктній зоні в Нагірному Карабаху. У МЗС Азербайджану заявили, що встановили прикордонний пункт задля недопущення порушень Вірменією Трьохсторонніх домовленостей від листопада 2020 року щодо використання Лачинського коридору. 

«Прикладами таких неправомірних дій є ротація особового складу вірменських збройних сил, які залишаються на території Азербайджану, перевезення зброї та боєприпасів, прохід терористів, а також незаконне вивезення природних ресурсів та культурних цінностей», – заявили у МЗС Азербайджану.

Читайте також: Прем'єр Вірменії фактично допустив визнання суверенітету Азербайджану над Нагірним Карабахом

У МЗС Вірменії також послался на Трьохсторонні домовленості та заявили, що встановлення КПП їх порушує, а пояснення дій Азербайджану назвали «надуманими та безпідставними причинами». 

«Закликаємо Російську Федерацію, нарешті, виконати своє зобов'язання за пунктом 6 Тристоронньої заяви, ліквідувавши незаконну блокаду коридору та забезпечивши виведення азербайджанських сил з усієї зони безпеки Лачинського коридору, а також держави-члени ООН, наділені мандатом міжнародної безпеки, чітко зафіксувати дії Азербайджану, що розхитують регіональну безпеку, та зробити ефективні кроки щодо забезпечення неухильного виконання рішення Міжнародного суду ООН», – йдеться у заяві МЗС Вірменії. 

МЗС Азербайджану заявило, що всі дії у прикордонному пункті на в’їзді до Лачинського коридору «здійснюватимуться у взаємодії з російським миротворчим контингентом».

Останнє загострення ситуації в Нагірному Карабаху було зафіксовано у березні – тоді між азербайджанською та вірменською сторонами відбулися перестрілки, через які загинуло щонайменше п’ятеро людей. Перед цим Лачинський коридор три місяці блокувався азербайджанськими екологами, що виступали проти видобутку корисних копалин у регіоні. У лютому 2023 року Міжнародний суд зобов’язав Азербайджан забезпечити вільне пересування по цій дорозі. 

Про українські інтереси навколо конфлікту в Нагірному Карабаху читайте у статті Володимира Кравченка «Дві нові війни: що потрібно знати Україні» на ZN.UA.