UA / RU
Підтримати ZN.ua

Atlantic Council: Путін оголосив мобілізацію, але чому і що буде далі?

Експерти допускають, що оголошена мобілізація може навіть стати прикриттям для російського відступу на півдні України.

Вчорашня промова Владіміра Путіна, в якій він оголосив про початок часткової мобілізації, свідчить, що в нього закінчилися варіанти і він у відчаї. Його армія розбита. Тому він вирішив використати єдині інструменти, які в нього залишилися - мобілізацію некваліфікованих резервістів і ядерні погрози.

Так вважає директор Центру з питань стратегії і безпеки Скоукрофта і колишній офіцер ЦРУ США Метью Кроніг. Оцінки ситуації від Кроніга і інших експертів опубліковані на сайті аналітичного центру Atlantic Council. Він вважає, що до ядерних погроз Путіна варто поставитися серйозно. На думку експерта, російський автократ справді може застосувати таку зброю, якщо неминучість поразки на полі битви буде очевидною. Втім, мета Вашингтона і Києва - це перемогти у війні, а не уникнути ядерної атаки за будь-яку ціну. Тому це не повинно стримувати президентів Джо Байдена і Володимира Зеленського. Вони повинні подвоїти зусилля, щоб перемогти, при цьому стримуючи застосування ядерної зброї. Кроніг вказує на те, що Путін досі не використав свій стратегічний арсенал проти України тому, що боявся реакції США і НАТО. Саме тому західним союзникам потрібно зіграти на цьому страху і посилити своє стримування. Заяви Білого дому про те, що російське застосування ядерної зброї призведе до «тяжких наслідків», були правильними.

Якщо ж стримування провалиться, Вашингтону доведеться виконати свої обіцянки, які озвучуються для стримування. США можуть завдати обмежений неядерний удар по російських силах, які безпосередньо брали участь в ядерній атаці. Важливіше те, щоб Київ і союзники продовжили боротьбу навіть після ядерної атаки і перемогли у війні.

Читайте також: Мобілізація не панацея, навряд чи найближчим часом проблеми Росії будуть вирішені – ISW

Колишній заступник Генерального секретаря НАТО і експосол США в Росії Александр Вершбоу помітив, що Путін у своїй промові фактично розширив російську ядерну доктрину, зокрема її пункт про застосування стратегічного арсеналу у випадку звичайної атаки. Російський президент перейшов від обіцянки застосувати ядерну зброю «в разі екзистенціальної загрози для держави» до погроз зробити це, «якщо буде загроза для російської територіальної цілісності». Провівши фальшиві референдуми на окупованих територіях, Москва назве їх невід’ємною частиною РФ, навіть якщо не буде повністю контролювати ці регіони. На думку Вершбоу, Путін сподівається, що ядерна загроза переконає США і їхніх союзників припинити підтримувати Україну, щоб уникнути Третьої світової війни.

Експерт радить не піддаватися на ядерний шантаж Кремля. На його думку, США повинні наголосити, що попри всі фальшиві «референдуми», окуповані регіони будуть і далі вважатися територією України, як і Крим. А будь-яке застосування ядерної зброї з метою захисту контролю над захопленими українськими територіями змінить саму природу війни. І США разом з союзниками відреагують відповідним чином: або масивною неядерною атакою, або навіть можуть відплатити тією ж монетою, залежно від характеру російської провокації.

У свою чергу експерт Центру з питань стратегії і безпеки Скоукрофта і полковник ВПС США у відставці Джастін Конеллі допустив, що мобілізація, яку оголосив Путін, може стати прикриттям для російського відступу з півдня України. Він зауважив, що в Херсонській і Харківській області російська армія зазнала великих поразок в останні кілька тижнів. На Херсонському напрямку зараз тактично найкращим рішенням для Росії було б вивести свої війська на південь за Дніпро, щоб спробувати закріпитися на позиціях там, де можливості для оборони кращі. Хоча з політичної точки зору цей крок може бути не зручним, оскільки такий маневр був би схожий на відступ.

«Однак, необхідність тренувати і озброювати нових солдатів в ході мобілізації може дати Путіну прикриття для проведення такого відступу і консолідації сил на півдні. Він може використати мобілізацію як виправдання замість тактичної реальності», - вважає експерт.

Науковий співробітник Центру передової оборони Скоукрофт Іріна Плакс вважає, що останні оголошення Путіна були спробою задовольнити «яструбів» в Росії і при цьому не зробити нічого, що буде мати реальний вплив на ситуацію на фронті найближчим часом. Російські резерви може й справляють враження на папері. Але в реальності по-справжньому «боєздатних» резервістів не багато. Росії бракує фінансових, адміністративних і тренувальних можливостей, щоб підтримувати свої резерви. Тому всі, кого мобілізують, будуть погано підготовленими, неорганізованими і незабезпеченими належним чином. Плакс вказує на те, що ключ до популярності Путіна вдома - це зусилля, націлені відгородити маси від реальності війни. Але часткова мобілізація руйнує цю його стратегію. На думку експерта, етнічна і регіональна напруга в Росії буде й далі загострюватися. Тому що тягар бідніших регіонів буде знову значно більшим. Оскільки Кремль буде намагатися заспокоїти заможних жителів великих міст. Плакс також вказує на те, що Держдума скоротила права солдатів. І це ще більше підірве і без того поганий моральний дух військових в Україні.

Читайте також: Мобілізація в РФ зіштовхнеться з низкою труднощів, Путін йде на великий політичний ризик — британська розвідка

«На жаль, поєднання наляканих і погано підготовлених солдатів буде означати, що ми, швидше за все, побачимо ще більше звірств, скоєних проти українців. Оскільки солдатам послали сигнал, що вони повинні перемогти за будь-яку ціну або їх чекають наслідки», - вважає Плакс.

Колишній голова ЦРУ з питань таємних операцій в Європі і Євразії Марк Полімеропулос зауважив, що ядерні погрози Путіна суперечать реальним розвідувальним даним США. З початку вторгнення в лютому США досі не зафіксували жодного руху тактичної ядерної зброї в Росії. І Вашингтон досить відверто про це говорив. Але якщо такий рух буде зафіксований, експерт радить кілька кроків у відповідь. По-перше, Білий дім повинен авторизувати розкриття розвідувальних даних про таку російську поведінку, щоб весь світ знав, що відбувається. Це допоможе об’єднати міжнародну спільноту, щоб збільшити тиск на Путіна і змусити його зупинитися. Зокрема, його «союзники» в Китаї і Індії абсолютно не зацікавлені у тому, щоб Росія застосувала тактичну ядерну зброю. Насправді нещодавній саміт ШОС показав, що обидві країни вимагали від Путіна, щоб він зупинив війну. Це було приниженням для російського лідера, який чекав від Пекіну і Нью-Делі демонстрацію підтримки.

По-друге, США повинні послати чіткий і недвозначний сигнал Росії, бажано за кулісами. Послання буде таким: будь-яке застосування тактичної ядерної зброї призведе до негайного військового втручання НАТО. Альянс знищить всю російську армію, розгорнуту на території України.