UA / RU
Підтримати ZN.ua

Акт солідарності: Словаччина слідом за Чехією висилає російських дипломатів

Братислава вирішила висловити солідарність із Прагою.

Словаччина слідом за Чехією вирішила вислати російських дипломатів. Братислава пішла на цей крок, щоб підтримати Прагу в її дипломатичному конфлікті з Кремлем, передає Bloomberg.

«Словаччина, сусідка Чехії і колишній партнер по федерації, що мирно розділилася в 1993 році, видворяє трьох російських дипломатів в якості акту солідарності», - йдеться в публікації.

22 квітня Чеський Сенат визнав вибухи в Врбетіце в 2014 році актом державного тероризму проти країни-члена Європейського Союзу. Відповідальність за вибухи парламентарі поклали на Росію і її спецслужби.

Розслідування обставин вибухів на військових складах чеські правоохоронці завершили 17 квітня. Тоді ж було оголошено про висилку 18 російських дипломатів.

Росія у відповідь видворила з країни і оголосила «персонами нон грата» 20 співробітників чеського посольства.

У посольстві Чехії в Москві залишаються 24 співробітника, в тому числі п'ять дипломатів і 19 адміністративно-технічних працівників. У посольстві Росії в Празі зараз працюють 27 дипломатів і 67 адміністративно-технічних працівників.

Читайте також: Кремль відповів Чехії на ультиматум про повернення дипломатів

Чеський уряд пішов на цей крок після оприлюднення інформації про причетність російського ГРУ до вибуху складу боєприпасів у місті Врбетіце в жовтні 2014 року. Під час вибуху загинули двоэ громадян Чехії.

Розслідування вибуху у Врбетіце тривало 6,5 років. Склади використовувала комерційна компанія Imex Group. Вона планувала продати партію зброї болгарській фірмі Emco, з Болгарії воно мало відправитися в Україну.

Слідство встановили, що росіяни «Олександр Петров» і «Руслан Боширов» не лише підірвали склади, а й намагалися отруїти власника компанії Emco Еміліана Гебрева. Пізніше вони ж отруїли російського перебіжчика Сергія Скрипаля та його дочку в британському Солсбері. Чеська поліція оголосила «Петрова» і «Боширова» в розшук. За даними проекту Bellingcat, "Боширов" - це полковник ГРУ Генштабу ЗС РФ Анатолій Чепіга, а "Петров" - військовий медик ГРУ Олександр Мішкін.

Дії Чехії підтримали Велика Британія і Україна. Росія у відповідь оголосила «персонами нон грата» 20 співробітників чеського посольства в Москві.