UA / RU
Підтримати ZN.ua

Звільнення військових під час війни: юрист назвав основні труднощі

Звільнитися можна лише у випадках, які передбачені законом.  

Через повномасштабне вторгнення РФ в Україні діє загальна мобілізація і оголошено воєнний стан. Бувають випадки, коли військові не можуть продовжувати службу, через ситуації, які за законом дають їм право звільнитися з лав Збройних сил України. Наприклад, за станом здоров’я або за сімейними обставинами. Але на практиці з цим виникають труднощі.

Читайте також: Загальна мобілізація: що робити, якщо заброньований працівник отримав повістку

Адвокат і керівний партнер ЮФ «Соціальний паритет» Дмитро Йовдій розповів, які труднощі можуть виникнути під час звільнення військового, пише «Соціальна інформаційна платформа».

«Тут є дуже багато бюрократії. Процедура звільнення військового, незалежно від підстав дуже часто триває місяцями. Може й три місяці тривати, хоча насправді це мало б бути вирішено за тиждень — другий, не більше», — розповів юрист.

За його словами, підстави для звільнення можна поділити на кілька груп. Дві найпоширеніші — за станом здоров’я або за сімейними обставинами.

Наприклад, під час несення військової служби різко погіршився стан здоров’я. Адвокат пояснює алгоритм дій.

Спочатку треба написати рапорт на ім’я командира військової частини й начальника по медичній частині, щоб був здійснений огляд. Військового мають направити на військово-лікарську комісію (ВЛК). Лікарі мають провести певну експертизу, на підставі якої й ухвалюється висновок, що це за захворювання й чи придатна людина до подальшої служби.

Висновок ВЛК оформлюється відповідною постановою та може стати підставою для того, щоб військовий написав рапорт про звільнення на ім’я командира військової частини.

Схожий порядок діє й у разі виникнення сімейних обставин. Як відомо, чоловіків не призивають до війська при наявності в сім’ї трьох дітей. Тому, якщо у військовослужбовця, наприклад,  народилася третя дитина, то це також може стати підставою для звільнення. Такою ж обставиною може бути й оформлення опікунства або документів по догляду за хворою людиною.

Пишеться рапорт на ім’я командира, додаються відповідні документи, і на підставі цього командир має видати наказ про звільнення.

Але на практиці, за словами адвоката, цей процес затягується в часі. Військові скаржаться, що рапорти подаються, але не розглядаються, на ВЛК їх не відправляють тощо.

У подібній ситуації доцільно діяти іншим шляхом. Рапорт з необхідними документами потрібно відправити на адресу військової частини поштою й отримати повідомлення про вручення. Тоді вже буде можливість посилатися на те, що даний документ був направлений, і військова частина буде зобов’язана його розглядати.

Так чи інакше, якщо є проблеми з комунікацією, потрібно почати юридично фіксувати кожен факт і кожен документ.

«Написав рапорт, подав? Наполягай, щоб його зареєстрували й поставили відмітку, присвоїли вхідний номер. Якщо відмовляються це робити — пішов на Укрпошту й відправив. Немає можливості відправити — попроси членів сім’ї, щоб вони від вашого імені зробили це за допомогою адвоката. Він уже розбереться, як відправити», — пояснив Дмитро Йовдій.

Він наполягає на тому, що все потрібно переводити в юридичне русло. Так чи інакше відповідне право людина має й згідно із законами та Конституцією.

 «Звичайно, ми розуміємо, що йде війна, тривають бойові дії. Інколи за таких обставин документи об’єктивно розглянути просто неможливо. Але є й інші причини», — зауважив адвокат.

У таких ситуаціях не зайвим буде й зателефонувати на гарячу лінію Міністерства оборони або на гарячу лінію Генерального штабу Збройних сил, і повідомити про такі факти. 

«Це часто спрацьовує, тому що звідти в будь-якому випадку зателефонують до військової частини й спитають, чому не розглядається рапорт конкретного військовослужбовця», — розповідає юрист.

Зрештою адвокат зауважує, що універсального рецепта немає. Але якщо виникає питання звільнення й для цього наявні всі підстави, то все-таки відстоювати свої права потрібно.

Нагадаємо, зараз добровольці можуть отримати статус учасника бойових дій. Восени уряд утвердив порядок отримання цього статусу.