Повну версію матеріалу в форматі лонгріда можна подивитися за посиланням.
Чернівці займають золоту середину серед обласних центрів в індексі оцінки можливостей і свобод обласних центрів муніципального опитування IRI, проведеного групою «Рейтинг» - 3,4 бала з п'яти можливих.
Можливість вільно висловлювати свої думки на «відмінно» і «добре» оцінюють 66% жителів. Місто посідає перше місце серед всіх обласних центрів за можливостями включатися в процес формування рішень на місцевому рівні, займатися підприємницькою діяльністю і отримувати достатньо грошей за свою роботу.
А ось щодо реалізації духовних потреб - п'яте місце з кінця. Чернівці, на думку жителів, незручні для пасажирів громадського транспорту, пішоходів, водіїв приватного транспорту, але досить зручні - для велосипедистів і людей з інвалідністю.
У місті знаходиться один з найкращих медичних вишів країни, тому тут хороші лікарі. Головна проблема - знайти роботу, а якщо і вдасться, то зарплата часто залишає бажати кращого.
За міграційними настроями Чернівці - на шостому місці. 40% жителів замислювалися щодо еміграції з метою забезпечити мінімальні потреби сім'ї.
З безпекою в місті досить непогано - сьоме місце серед всіх обласних центрів. Не бояться повертатися додому з настанням темряви 56% чернівчан. Але 37% відчувають занепокоєння.
Серед пріоритетів для влади чернівчани називають ремонт доріг (56%), медицину (39%), боротьбу з корупцією (30%), освіту (22%) і ЖКГ (27%), свідчать дані опитування Міжнародного республіканського інституту (IRI), проведеного компанією Info Sapiens.
Комунальні служби - другі за частотою звернень жителів міста після сімейних лікарів. За два роки до них звернулися 55% містян (до лікарів - 83%). Але якщо роботою сімейних лікарів задоволені 94% опитаних, то у комунальників цей показник нижчий - лише 55%.
До органів соціального захисту зверталися 33% опитаних, 83% вважають, що їм там дійсно допомогли. 29% містян довелося мати справу з поліцією, незадоволені спілкуванням залишилися 37%, ще 63% оцінюють роботу місцевих правоохоронців задовільно.
У мерію зверталося трохи менше чернівчан (14%), ніж до міськради (18%), задоволені роботою чиновників 68 і 65% відповідно.
11% опитаних розповіли соціологам, що за останні два роки зверталися до суду. Попри те, що судова реформа в Україні забуксувала, а роботу вітчизняного правосуддя українці оцінюють негативно, у Чернівцях майже 70% опитаних залишилися задоволені їхньою роботою, 32% - ні.
Опитування проведене соціологічною компанією Info Sapiens на замовлення Міжнародного республіканського інституту (IRI). Дані збиралися в місті Чернівці 30 вересня - 1 жовтня 2020 року методом телефонного інтерв'ю (CATI). Розмір вибірки становить n = 600 постійних жителів міста віком від 18 років. Вибірка є репрезентативною. Статистична похибка не перевищує 4%.
*Матеріал написаний в рамках проєкту «Місцеві вибори-2020. Країна по поличках», який здійснюється за підтримки Міжнародного фонду «Відродження». Позиція авторів не обов'язково збігаються з позицією Міжнародного фонду «Відродження».
Матеріал «Країна по поличках. ЧЕРНІВЦІ» публікується в рамках нового проєкту ZN.UA «Країна по поличках», присвяченого місцевим виборам в Україні. Весь проєкт доступний на українською і російською мовами.