Ділянку нафтопроводу «Самара - Західний напрямок», що з 2017 року належав голові політради «ОПЗЖ» і куму президента РФ Віктору Медведчуку, повернено в державну власність, повідомив президент України Володимир Зеленський.
«На виконання рішення РНБО від 19 лютого 2020 року відбулася поверненні стратегічного нафтопроводу, незаконно відчуженого у держави», - заявив глава держави у відеозверненні, поширеному ввечері в п'ятницю, 2 квітня.
За словами Зеленського, протягом 2017-2019 років 400 км нафтопроводу було знищено. Президент пообіцяв, що винні в цьому будуть покарані.
«Це диверсія, наслідком якої будуть кримінальні справи і кримінальна відповідальність. Причетним до цього особам скажу коротко цитатою з відомої комедії: «Ваша справа - труба», - підкреслив Зеленський.
Раніше ZN.UA дослідило контекст подій щодо цієї справи - "Банкова розгорнула операцію "Труба". Йдеться про повернення нафтопродуктопроводу Медведчука, який перейшов у його власність після ухвалення у 2017-ому році судом рішення, яке базувалося на завідомо неправдивому висновку експерта.
Нагадаємо, в березні 2016 року російська держкомпанія «Транснєфть» продала нафтопродуктопровід «ПрикарпатЗахідТранс», швейцарській компанії International Trading Partners AG, серед контрагентів якої є структури, що належать людям з оточення Медведчука. Зокрема громадянину ФРН Анатолію Шеферу, який паралельно є директором ще однієї швейцарської компанії ITC Industry Trading Company SA.
Міноборони України допомогло запустити нафтопровід в роботу, викупивши звідти старе дизельне паливо, щоб власники трубопроводу змогли качати по ньому нове з РФ.
При цьому в момент, коли близьким до Медведчука структурам передавалася частина труби «Дружба», в Криму зі списку націоналізованих був виведений, а потім проданий судноремонтний завод, який належав Порошенку з 2010 року.
У грудні 2020 року в коментарі ZN.UA директор НАБУ Артем Ситник заявив, що Бюро розслідує глобальну справу про передачу радянського трубопроводу «Дружба» в приватні руки.
Відповідний магістральний трубопровід був збудований за часів СРСР і після проголошення незалежності України мав перейти у власність держави на підставі правонаступництва. Водночас, дочірня компанія російської АК «Транснафтопродукт» зазначений трубопровід у власність України не передала. У 2011 році Господарський суд Рівненської області визнав право власності на частину нафтопродуктопроводу «Самара-Західний напрямок», що проходить територією України, за Україною, а Апеляційний та Вищий господарський суд у 2014-2015 роках рішення підтвердили.
Згодом, у 2015 році, Господарський суд Рівненської області рішення скасував нібито за нововиявленими обставинами. У подальшому, в 2017 році, той же Господарський суд Рівненської області рішення, в основі якого був завідомо неправдивий висновок судової інженерно-технічної експертизи експертів ДП «УкрДІАП», визнав право власності на частину нафтопродуктопроводу «Самара-Західний напрямок» за ТОВ «Прикарпатзахідтранс».