UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зеленський підписав закон про призов на військову службу резервістів в особливий період без оголошення мобілізації

Документ дасть змогу доукомплектувати військові частини, щоб вчасно відреагувати у випадку загрози країні.

Президент України Володимир Зеленський підписав закон "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення окремих питань виконання військового обов'язку та ведення військового обліку" №1357-ІХ, ухвалений Верховною Радою 30 березня 2021 року за ініціативою глави держави.

"Цей документ удосконалює вимоги щодо комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань резервістами (військово-навченими особами з бойовим досвідом) в особливий період без оголошення мобілізації. Це дасть змогу оперативно доукомплектувати резервістами військові частини всіх сил оборони держави, чим суттєво підвищити їхню боєздатність під час військової агресії, що стрімко наростає, а також швидко збільшити бойовий потенціал сил оборони та вчасно реагувати на раптові загрози національній безпеці", - пише пресслужба президента.

Повідомляється, що закон запроваджує новий вид військової служби – військова служба за призовом осіб із числа резервістів у особливий період.

"Так, в особливий період на військову службу призиватимуть громадян, які уклали контракти про проходження служби у військовому резерві та/або зараховані до військового оперативного резерву. Рішення про проведення такого призову ухвалюватиме Верховний Головнокомандувач ЗСУ за поданням Головнокомандувача ЗСУ. У рішенні визначатимуться категорії резервістів, яких необхідно буде призивати, завдання, обсяги, строки та порядок проведення призову тощо", - пишеться у повідомленні.

Громадян, яких призиватимуть із числа резервістів у особливий період, поширюватимуться ті самі трудові, соціально-правові та освітні гарантії, які передбачені для мобілізованих осіб.

Зокрема, закріплюються гарантії у сприянні працевлаштуванню для молодих людей протягом шести місяців після припинення такої служби. Також підписаний Президентом закон України реформує систему військового обліку та діяльність місцевих органів військового управління, базуючись на європейських принципах і підходах.

"Зокрема, передбачається створення на базі військкоматів територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки; упорядкування питань військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів. Удосконалюється порядок здійснення військового обліку резервістів, серед іншого за допомогою автоматизованої інформаційно-телекомунікаційної системи "Оберіг" (Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів)", - зазначили в Офісі президента.

Крім того, закон осучаснює вимоги до адміністративної відповідальності посадових осіб, резервістів, військовозобов'язаних та призовників за порушення законодавства про військовий обов'язок і військову службу та умисне зіпсуття чи втрату з необережності військово-облікових документів. Також запроваджується кримінальна відповідальність за ухилення від призову в особливий період; від військового обліку або навчальних (спеціальних) зборів.

Читайте також: Українським військовим заборонили відповідати на провокації бойовиків в Донбасі — Кулеба

Нагадаємо, що безпекова група Тристоронньої контактної групи на засіданні 20 квітня обговорила додаткові заходи з посилення режиму припинення вогню в Донбасі та суттєво просунулася у цьому питанні.

Ситуація на сході України погіршилася наприкінці минулого місяця. 26 березня бойовики прицільно обстріляли позиції ЗСУ під Шумами, що на Донеччині, четверо українських військових загинули, ще двоє дістали поранення. Окупанти стріляли саперам у спину, провокуючи вогонь по водонасосній станції, що забезпечує водою мешканців тимчасово окупованих і підконтрольних Україні територій.

Останнім часом російсько-окупаційні війська наростили вогневу активність, імітацію підготовки до широкомасштабного наступу, вербування мешканців ТОТ на «службу». На думку речника української делегації у ТКГ Олексія Арестовича, нове загострення пов’язано з трьома причинами: навчаннями НАТО, новою холодною війною між США та Росією, а також прагненням Кремля домогтися поступок на нормандському саміті.

В Офісі президента України припускають подальшу активізацію бойових дій в Донбасі. Так, заступник голови адміністрації президента РФ Дмітрій Козак вдався до відкритих погроз «початком кінця України» у разі спроби силового звільнення частини Донецької і Луганської областей. Однак у ЗСУ не мають наміру звільняти тимчасово окуповані території силою, пріоритетним є політико-дипломатичний шлях деокупації.

Докладніше про те, що відбулося в останні дні у тимчасово окупованих районах Донбасу, біля кордонів і навколо України та як це варто розуміти, читайте у статтях Сергія Немирича «Воєнна тривога квітня 2021 року: кілька простих висновків» та Олексія Їжака «Тайговий casus belli» у ZN.UA.