UA / RU
Підтримати ZN.ua

Захід почав розуміти, що політика санкцій зайшла у глухий кут і треба додати щось інше – експерт

Лише 3-4 мiсяцi тому уряди західних країн почали серйозно обговорювати можливість конфіскації російських активів

Західні уряди лише нещодавно почали серйозно розглядати питання конфіскації «заморожених» російських активів та використання їх для відновлення України. Про це заявив професор Університету Вірджинії та радник Державного департаменту США у 2005-2007 роках Філіп Зеліков. 

«Уряди почали серйозно працювати над цими питаннями лише три-чотири місяці тому і все ще недостатньо часу приділяють цьому… Тільки за останні кілька місяців вони почали розуміти, що політика санкцій зайшла у глухий кут і треба додати щось інше. Лише нещодавно уряди почали усвідомлювати, що потрібні додаткові заходи – взяти ці [заморожені] гроші та врятувати Україну», – сказав професор Зеліков, виступаючи на Київському безпековому форумі 5 вересня. 

Читайте також: «Плана Маршалла» недостатньо – американські експерти пояснили, без чого не відбудеться відновлення України

На думку експерта, причиною цього стало те, що західні уряди мислять у парадигмі санкцій, а не контрзаходів. Також серйозному сприйняттю ідеї конфіскації заважають хибні думки та помилкові аргументи. 

«Є чимало поспішних і помилкових аргументів, які були висунуті через брак глибинного аналізу… Люди бояться, що Росія щось зробить у відповідь, якусь помсту. І багато написано про це. Але люди не помічають, що Росія вже розпочала свою помсту, вона вже запустила низку заходів проти західних інвесторів та західних компаній. Вони тримають у заручниках західні компаній та погрожують, що застосують контрзаходи проти них», – сказав Зеліков. 

Професор вважає, що стратегія перемоги говорить про те, що щоб не робила Росія, Україна витримає, буде процвітати та стане частиною Європи, але це потребує використання конфіскованих російських ресурсів. 

Читайте також: У Європарламенті оприлюднили рекомендації щодо контролю використання 50 млрд євро на відновлення України

Нагадаємо, у серпні Росія запропонувала Заходу «обмін» – російські активи, «заморожені» на Заході обміняти на активи західних компаній у Росії. 

Видання The Economist вважає, що використання «заморожених» резервів Росії на допомогу Україні зміцнить, а не підірве міжнародний закон. Експерти зауважили, що ті, хто виступає проти конфіскації російських грошей, аж занадто уважні до прав Кремля і байдужі до прав його жертв.

Читайте також: План Маршалла й відновлення України: які компанії США готові взяти участь

Будьмо відвертими, жодна країна світу не зможе забезпечити всі потреби України у відновленні. Реальним і основним джерелом відновлення залишаються розкидані по світу «заморожені» російські активи. Їхня точна сума була і залишається невідомою. Навіть якщо врахувати оптимістичні припущення Дениса Шмигаля у 500 млрд дол., їх уже менше, ніж завданих Україні збитків. А претендентів на отримання бодай частки з них, включно з «росіянами, які постраждали від війни», чимало. Як Україні отримати доступ до «заморожених» грошей розібрала Тетяна Хутор у статті «П’ять кроків на шляху до російських грошей на відбудову» на ZN.UA.