UA / RU
Підтримати ZN.ua

Є чітка загроза вторгнення з боку РФ – постпред України в ООН

Україна готова вирішити цю ситуацію мирним шляхом.

Постійний представник України при ООН Володимир Єльченко, виступаючи на засіданні Ради безпеки Організації Об'єднаних Націй, заявив про те, що з боку Росії є чітка загроза вторгнення на територію України після того, як напередодні російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Трансляцію засідання Радбезу веде прес-центр ООН.

"Я хочу ще раз нагадати, що згідно зі статтею 3 ООН це кваліфікується як акт агресії - той факт, що будь-яка сторона може відкрити вогонь незаконним чином проти іншої сторони. Російські дії порушили міжнародну хартію, включно з Будапештським меморандумом 1994 року та інші двосторонні домовленості. Все це – постійна провокація, яка продовжується з ескалацією і в регіоні для того, щоб Росія змогла поглибити свій контроль на Азовському морі та повністю захопити українську територію. Все це підтримано російською владою та командуванням", - сказав Єльченко.

Він наголосив, що Україна готова вирішити цю ситуацію мирним шляхом та покладається на міжнародне законодавство та двосторонні домовленості з РФ.

"Ми навіть бачимо, що є чітка загроза до вторгнення на українську територію, в Маріуполь. Якщо ситуація продовжиться і надалі, то ми розглядатимемо це як ескалацію ситуації та порушення суверенітету України", - додав Єльченко.

Читайте також: Посольство США попередило про можливі протести по всій Україні

25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських Збройних сил України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали шість українських моряків, росіяни незаконно затримали 23 українських військовослужбовців.

Командування ВМС ЗСУ підкреслює факт того, що про перехід повідомлялося заздалегідь, відповідно до норм міжнародного права щодо забезпечення безпеки судноплавства. У ФСБ Росії стверджують, що ніяких повідомлень не отримували, і пояснюють агресію нібито "захистом державного кордону".

Українські правоохоронці переходять на посилений режим несення служби, ЗСУ та СБУ приведені в повну бойову готовність, в море вийшли кораблі Військово-морських сил України.

Опівночі з 25 на 26 листопада відбулося екстрене засідання РНБО, на якому Порошенко ініціював запровадження в Україні воєнного стану. Рада розпочала розгляд цього питання на позачерговому засіданні в понеділок. Своїм указом Порошенко вводить воєнний стан на всій території України з 9:00 ранку 28 листопада на 30 днів. Він також виключив перенесення президентських виборів з-за військового положення. Проте, в нинішньому проекті указу президента, опублікованому на сайті Ради, є пункт про обмеження конституційних прав і свобод громадянина, передбачених дванадцятьма статтями Конституції України: 30-34, 38, 39, 41-44, 53.

Разом з тим, на экстенном засіданні Радбезу ООН країни Заходу підтримали Україну. Пропозицію Росії щодо ситуації в Керченській протоці Радбез заблокував.