Цьогорічна вступна кампанія, перший етап якої стартував 1 липня, почалася з проблем у роботі Єдиної державної електронної бази з питань освіти (ЄДЕБО), та затримкою у визначенні обсягів державного замовлення.
Так, коледжі, училища та технікуми почали приймати документи та заяви своїх абітурієнтів вже з 1 липня. Трохи пізніше, 12 липня, до них приєднаються й університети. Не дивлячись на це, навчальні заклади досі не знають обсяги державного замовлення (тобто кількість місць, які оплачує держава), а без цього неможливо організувати конкурсний відбір.
Крім того представники приймальних комісій скаржаться, що не можуть внести дані вступників та їх заяви до ЄДЕБО. Програмне забезпечення цієї бази було оновлене, але інструкції про те, як вносити заяви абітурієнтів , досі не оприлюднено. В ЄДЕБО відсутній оновлений перелік спеціальностей. Неможливо роздрукувати заяви, що містяться в базі.
Також виникають складнощі із внесенням даних: неможливо внести деякі відомості, наприклад – номер особової справи абітурієнта, його контактні дані (серед вступників є неповнолітні, тому навчальним закладам потрібні контакти батьків), середній бал свідоцтва про освіту (а це дуже важливо для конкурсного відбору). Немає можливості міняти статус заяви і анулювати помилкову заяву. Не вдається редагувати параметри заяв про вступ (пільги або інше).
"Навчальні заклади платять адміністратору ЄДЕБО за обслуговування, ─ коментує член приймальної комісії одного з коледжів. ─ Міносвіти підписало акт виконаних робіт, приймаючи оновлену базу ЕДЕБО у розробників. А виходить, що є проблеми. Якщо до 14 липня в базі не будуть реєструватися заяви про вступ, то приймальні комісії можуть піти на те, щоб вносити заяви заднім числом, інакше їм загрожує недобір. А це має корупційну складову".
У свою чергу, Олег Шаров, директор департаменту вищої освіти Міністерства освіти і науки, коментує ситуацію так:
"Дійсно, обсяги державного замовлення досі не оприлюднені, тому що перед затвердженням Урядом вони ще знаходяться на погодженні в Мінюсті. Очікуємо з дня на день. Міністерство освіти і науки подало свої пропозиції вчасно. Інструкціїї поки що немає, але вона буде найбільше потрібна з 12 липня, коли почнеться вступна кампанія в університетах. До того часу Інфоресурс має її оприлюднити. Щодо інших проблем, то вони дійсно є, і це зрозуміло, адже в ЄДЕБО нове програмне забезпечення (ПЗ).
Посадовець підкреслив, що наразі ПЗ бази перебуває у держвласності, і адміністратор може допрацьовувати його постійно.
"Тепер воно в державній власності, і Адміністратор ЄДЕБО може доопрацьовувати його постійно (раніше це було неможливо, бо самі дані ЄДЕБО були державною власністю, а ось програмне забезпечення, що дісталося МОН у спадок від часів ще Табачника, знаходилося у власності фізичної особи) Але ми працюємо над їх усуненням. Розробники ПЗ та адміністратор бази (державне підприємство "Інфоресурс") працюють цілодобово без вихідних. Ми кожного дня проводимо ретельний аналіз всіх виявлених похибок і відразу реагуємо. Сподіваємося на розуміння тої важкої задачі, яка зараз стоїть перед нами та на підтримку з боку навчальних закладів".
Детальніше про вступну кампанію 2017 року читайте в статті Оксани Онищенко "Фарширована качка. Як зробити вступну кампанію більш ефективною" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".