У Росії немає підстав ігнорувати рішення Міжнародного трибуналу з морського права та продовжувати незаконно утримувати захоплених у Керченській протоці моряків і кораблі ВМС України, вважає спеціальний представник Державного департаменту США з питань України Курт Волкер.
"На них було вчинено незаконний напад у міжнародних водах. Вони незаконно були відправлені до Росії, до них повинні ставитися як до військовослужбовців іноземного уряду. Немає підстав утримувати їх у Росії", - цитує "УНІАН" виступ Волкера на відеоконференції для європейських журналістів.
Сполучені Штати підтримують рішення трибуналу ООН і закликають владу РФ негайно звільнити українські кораблі та військовополонених моряків.
"Ми закликаємо до негайного звільнення. Суд також прийняв рішення у цьому напрямку. Росія дала чітко зрозуміти, що не має наміру робити це, що є образою для цих людей і їхніх сімей... Позиція є дуже чіткою - вони повинні звільнити цих моряків", - наголосив він.
Нагадаємо, 25 травня Міжнародний трибунал ООН з морського права ухвалив рішення, яким зобов'язав РФ звільнити два катери, рейдовий буксир ВМС України і 24 українських моряків, захоплених в районі Керченської протоки в листопаді 2018 року. Рішення підтримали 19 суддів, російський суддя голосував "проти".
Тепер Росія протягом місяця повинна закрити незаконно відкриті кримінальні справи та відпустити українських моряків, забезпечивши умови для повернення військовополонених і кораблів в Україну. Виконання рішення є обов'язковим. Справу про імунітети кораблів і моряків ВМСУ по суті розглядатиме окремий арбітраж.
У російському МЗС заявили, що захоплення українських кораблів і моряків нібито не є юрисдикцією міжнародного арбітражу. Тим не менш, інцидент в Керченській протоці є грубим порушенням імунітету, яким користуються військові кораблі у відповідності до Конвенції ООН з морського права.
25 листопада 2018 року російські спецпризначенці атакували та захопили два катери та рейдовий буксир ВМС України, які прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення дістали кілька моряків, у полон потрапили 24 українських військовослужбовця.
Докладніше про позов України проти Росії у справі військовополонених моряків читайте у статті Володимира Кравченка "Гамбурзький розрахунок" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".