У вівторок, 19 січня, християни святкують Хрещення Господнє або Богоявлення. Народна назва цього свята – Водохреща або Йордан. У цей день Іван Хреститель хрестив Ісуса Христа у водах річки Йордан.
Вважається, що цього дня уся вода набуває цілющої сили, тож українські віряни не лише п’ють її, а й купаються в ополонках. Купання в ополонці вважається давньою українською позицією, хоча церква та історики мають іншу думку.
Не радять пірнати у крижану воду без підготовки й лікарі. Варто утриматися від «змивання гріхів» і людям, котрі мають хронічні захворювання або перехворіли на коронавірус.
Пірнати чи не пірнати: поради лікарів
Поради українцям дає заступник головного лікаря Миколаївської обласної лікарні, викладач Чорноморського національного університету ім. Петра Могили Дмитро Бачинський.
- Варто утриматися від купання на несанкціонованих пляжах, особливо там, де не перевірено дно, ні в якому разі не заходити у воду в стані алкогольного сп'яніння і не допускати переохолодження.
- Не можна купатися в тих водоймах, де не чергують представники служб порятунку і медичні працівники.
- Не можна пірнати у воду безпосередньо з льоду, а при груповому купанні кількість людей, які знаходяться у воді, не повинна перевищувати трьох осіб.
- Також заборонено купання дітей без нагляду батьків або дорослих.
- Ні в якому разі не можна пірнати у воду – заходьте в ополонку повільно і обережно.
- Безпосередньо в ополонці можна перебувати всього кілька секунд – зазвичай не більше трьох – потім потрібно переодягнутися в теплий одяг і піти в тепле приміщення або автомобіль, де відразу випити гарячого чаю з медом.
- Перед тим, як прийняти рішення зануритися в крижану воду, обов'язково треба проконсультуватися з лікарем про стан власного здоров'я. І якщо він виявить протипоказання, то краще утриматися від традиційних купань, особливо людям із захворюваннями легенів і серцево-судинної системи.
Друзі! Як лікар, хочу проінформувати людей, що хочуть окунатися в холодну воду. 1. Закликаю утриматися від купання на...
Опубликовано Дмитрием Бачинским Понедельник, 18 января 2021 г.
У Центрі громадського здоров’я МОЗ нагадують, що купатися в ополонці не варто вагітним жінкам та дітям, молодшим за шість років, а старших повинні пильнувати дорослі. А тим, хто все ж вирішив зануритися у крижану воду, варто заздалегідь підготуватися до цього.
- Обов’язково зробіть руханку перед тим, як зайти у воду.
- Зніміть металеві прикраси. Метал охолоджується дуже швидко, і його контакт зі шкірою може призвести до обмороження окремих ділянок чи холодових травм. Наприклад, кільця сповільнюють рух крові в пальцях, а отже вони швидше замерзнуть.
- Заходьте в ополонку поступово: намочіть обличчя, груди, живіт та спину, а вже потім занурюйтесь по шию.
- Після купання добре розітріться рушником, якомога швидше змініть мокрий одяг на сухий, аби зменшити холодове навантаження. Теплий одяг має бути з мінімальною кількістю ґудзиків та застібок, а взуття – без шнурівок.
- Не залишайте відкритими кінцівки та голову: через долоні та оголену голову ви втрачаєте чимало тепла й можете захворіти.
- Щоби не замерзнути – рухайтесь. Можна підстрибувати на місці, ходити, зробити пару простих вправ чи просто обніматися, коли є з ким. Рухи допоможуть прискорити кровообіг.
- Візьміть із собою термос із чаєм.
- Не забувайте, алкоголь створює лише ілюзію тепла і натомість призводить до величезної його втрати. Куріння ж зменшує швидкість кровообігу в кінцівках, а отже робить їх більш уразливими до холоду.
Чи може одноразове купання на Водохреща загартувати і зміцнити ваш організм? Попри те, що багато людей у це вірять,...
Опубликовано Центр громадського здоров’я України Понедельник, 18 января 2021 г.
Як вберегтися від переохолодження і що робити, якщо воно все ж сталося:
- Озноб, тремтіння, блідість, а згодом і посиніння шкіри, біль у пальцях рук і ніг. При І ступені обмороження шкіра блідне, знижується чутливість уражених ділянок, а після зігрівання спостерігається почервоніння і набряк. При ІІ ступені шкіра набуває синьо-червоний відтінок, на її поверхні з'являються пухирі з прозорою рідиною, людину лихоманить, підвищується температура. ІІІ і IV стадії супроводжуються відмиранням тканини, ризиком розвитку гангрени.
- Найчастіше обмороження зачіпає пальці, кисті, стопи, вуха і ніс.
- При легкому переохолодженні достатньо тепло вдягнутися, випити гарячий солодкий чай або каву, щоб зігрітися.
- Якщо побіліли щоки, ніс або вуха, достатньо розтерти їх чистою рукою до почервоніння і появи поколювання. Можна використовувати для розтирань суху вовняну тканину і розчин спирту або горілки. Не можна розтирати обморожені місця снігом – він ще більше охолоджує і пошкоджує шкіру.
- Ні в якому разі не можна поливати обморожені ділянки гарячою водою. Якщо з'явилася набряклість відмороженого місця або пухирі, то не можна робити розтирання. Потрібно покласти на відморожені місце пов'язку з товстим шаром вати і доставити постраждалого до лікарні.
- Людину з будь-яким видом відмороження необхідно помістити в тепле приміщення і дати їй гарячий чай або каву.
Зазвичай після купань на Водохреща до лікарів вишиковується черга з пацієнтів, хворих на бронхіти, пневмонію, інфаркти та інсульти. З огляду на складну епідемічну ситуацію в країні – коронавірус, сезонний пік захворюваності на респіраторні захворювання – це може додатково збільшити навантаження на медичну систему. І про це варто пам’ятати, тим, хто сьогодні піде пірнати в ополонки.
Пірнати чи не пірнати: роз’яснення церкви
Пірнання в ополонку під час святкування Хрещення Господнього не є давньою українською традицією, заявили у Православній Церкві України. Перші згадки про масові пірнання у цей день датовані лише серединою ХХ століття.
«У нашого народу такої традиції, пов’язаної зі святом Богоявлення, не було. Деякі історики пов'язують такий звичай з нашими північними сусідами, росіянами, у яких було прийнято пірнати в холодну воду після лазні, а також із поширенням ідей загартування організму, як частини здорового способу життя», - кажуть священики.
Помилковою є і думка, що купання у крижаній воді на Водохреще «змиває всі гріхи». Акт занурення в освячену воду, без покаяння у гріхах, може призвести до їх подолання, наголошують у ПЦУ.
«Церква не забороняє пірнати у зимову воду, це право і вибір кожного. Але ми закликаємо не вважати цю дію церковною, пов’язаною зі святкуванням Хрещення Господнього. Хто робить такий вибір – має чинити це усвідомлено та відповідально», - додали у Православній Церкві України.
Останніми роками в час святкування Хрещення Господнього активізується мода на масові пірнання в ополонку. Мотивація у...
Опубликовано Православна Церква України Воскресенье, 17 января 2021 г.
Пірнати чи не пірнати: трохи історії
Історик та директор Міжнародного інституту афонської спадщини Сергій Шумило також каже, що жодних купань на Водохреща у наших пращурів не було. Як приклад він наводить записи відомого етнографа Дмитра Яворницького, який дізнався про традиції святкування від старого козака Дмитра Коржа.
У цей день усі козаки вдягались у найкращий одяг, брали найкращу зброю і збиралися на площі перед церквою, де стояли рядами по куренях, без шапок, до завершення богослужіння.
Після закінчення Божественної Літургії з церкви виходив настоятель із хрестом у руці, за ним парами йшли ієромонахи з євангеліями, іконами, у дорогому одязі; за духовенством злагоджено, рядами, з хоругвами та важкими гарматами ступали козаки; за козаками – маси простого люду, і всі разом висипали на середину Дніпра, на Йордан.
Чи має моржівство якесь відношення до свята Водохреща? Пірнання в ополонку на Богоявлення не є українською християнською...
Опубликовано Сергій Шумило Понедельник, 18 января 2021 г.
Там усі вони слухали службу, а коли архімандрит уперше занурював хрест у воду, козаки «одночасно гримали таким залпом, що від того удару аж земля стогнала, а глядачів укривав густий дим, мов пітьма». Так козаки проганяли геть нечисту силу.
«Бруднити» освячену воду власним тілом вважалося неприйнятним. Освячену воду з річок набирали та пили протягом року, до наступного Водохреща.
Традиція купання на Водохреща є в інших народів, зокрема, вона поширена на Балканах. Як пояснює Шумило, з’явилась вона через те, що під час освячення води священик інколи впускав хреста і потрібен був той, хто пірне і дістане його. Однак участь у святкових «запливах» беруть не усі старі й малі, а лише треновані плавці.
Більше про традиції одного з найбільших різдвяних свят – у нашому матеріалі «Хрещення Господнє: традиції свята».