UA / RU
Підтримати ZN.ua

Військовий облік: чи дозволяється працевлаштування та навчання без постановки на нього

В Україні змінилися правила обліку військовозобов’язаних.

Через військове вторгнення РФ в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Призову підлягають військовозобов'язані чоловіки від 18 до 60 років. У 2023 році затвердили новий порядок військового обліку. Видання НВ розповіло, чи змінилися правила прийому на роботу і навчання військовозобов'язаних, призовників та резервістів.

Порядок організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджений постановою № 1487, передбачає, що взяти на роботи чи прийняти на навчання громадян України можна буде лише, якщо вони взяті на облік.

Жінки, які вступають на медичну спеціальність, мають стати на облік наприкінці навчання. Чоловіки ж, як це було й раніше, стають на військовий облік з 17 років, або в рік, коли їм має виповнитися 17 (фактично – в 16 років).

Читайте також: Військовий облік: чи можуть проводити побудинковий обхід для уточнення даних військовозобов'язаних

«Приймання на роботу (навчання), взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів здійснюється тільки після взяття їх на військовий облік у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки», ― йдеться в ч. 1 ст. 34 Порядку.

Під час прийняття на роботу чи навчання призовники, військовозобов'язані та резервісти мають підтвердити особистим підписом ознайомлення з правилами військового обліку.

Які документи необхідні

В Україні з 2023 року необхідно мати такі військово-облікові документи:

Читайте також: Загальна мобілізація: що робити, якщо заброньований працівник отримав повістку

Які обов'язки мають навчальні заклади та підприємства щодо військового обліку

Підприємства, установи, організації та органи влади мають у семиденний строк повідомити територіальний центр комплектування (ТЦК), органи СБУ чи підрозділи Служби зовнішньої розвідки про:

Якщо ТЦК (або інший уповноважений орган) видає розпорядження оповістити працівника про необхідність прибуття до ТЦК (СБУ, Служби зовнішньої розвідки тощо), то роботодавець зобов’язаний видати наказ, ознайомити з ним працівника, а копію наказу в триденний строк надіслати до органу, який видав розпорядження.

ТЦК, СБУ або зовнішню розвідку про зміну прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), реквізитів паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон, адреси задекларованого/зареєстрованого місця проживання, адреси місця фактичного проживання, сімейного стану, освіти, місця роботи і посади підприємство повідомляє щомісяця до 5 числа.

Не рідше одного разу на рік підприємство проводить звіряння списків персонального військового обліку з обліковими документами ТЦК, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки, в яких вони перебувають на військовому обліку.

Підприємство кожного року до 1 грудня має подавати до ТЦК, органів СБУ, підрозділів Служби зовнішньої розвідки списків громадян, які підлягають приписці до призовних дільниць.

Нагадаємо, що в Україні багато чоловіків і жінок йдуть добровольцями до армії, щоб захищати свою країну. Так, було затверджено порядок, за яким добровольці можуть отримати статус учасника бойових дій.