UA / RU
Підтримати ZN.ua

Виїзд за кордон: чи дозволений він чоловіку, який має дружину з інвалідністю II групи

Роз'яснення дав експерт.

Через повномасштабну агресію Росії, в Україні триває загальна мобілізація та воєнний стан. Призову підлягають військовозобов'язані чоловіки, які отримують повістки. Нещодавно в Україні ухвалили закон про мобілізацію. Він передбачає низку суттєвих змін в мобілізаційному законодавстві. Юрист Дмитро Дончак на порталі b2bconsult розповів, чи може чоловік, який має дружину з інвалідністю II групи, отримати відстрочку від мобілізації після оновлення даних та виїхати за кордон.

Експерт зазначив, що питання виїзду за кордон врегульовано постановою КМУ № 57 «Правила перетинання державного кордону громадянами України».

Читайте також: Загальна мобілізація: чи будуть вручати повістки чоловікам на кордоні

«У відповідності до пункту 2-1 Правил, у разі введення на території України надзвичайного або воєнного стану перетинати державний кордон мають право особи, які мають дружину (чоловіка) із числа осіб з інвалідністю і супроводжують таких дружину (чоловіка) для виїзду за межі України, за наявності документів (їх нотаріально засвідчених копій), що підтверджують родинні зв’язки, інвалідність», – сказав Дончак.

Юрист пояснив, що для виїзду за кордон необхідно пред'явити наступні документи:

За словами Дончака, довідка МСЕК ще з вересня 2023 року не приймається прикордонниками як доказ інвалідності (із-за великої кількості підробок). Таким доказом, відповідно до пункту 2-1 правил, можуть бути: посвідчення, яке підтверджує відповідний статус, або пенсійного посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги відповідно до законів України «Про державну соціальну допомогу особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю», «Про державну соціальну допомогу особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю», в яких зазначено групу та причину інвалідності, або довідки для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу.

Читайте також: Суд пояснив, коли релігійні переконання дають змогу відмовитись від мобілізації

Експерт зауважив, що якщо такого документа немає, то чоловік не зможе виїхати за кордон.

«Для отримання відповідного посвідчення необхідно звернутися до територіального відділення пенсійного фонду України (ПФУ). Виготовлення та видача такого посвідчення займе не менше одного місяця», – сказав він.

Дончак додав, що також при виїзді за межі України прикордонники будуть перевіряти – чи є дійсним військово-обліковий документ. Він пояснив, що чоловік має знаходитись на військовому обліку в своєму ТЦК, та оновити свої облікові дані у відповідності до вимог закону № 3633.

«На даний час доказом оновлення даних є штрихкод, який працівники ТЦК вклеюють в військово-облікові документи», – наголосив Дончак.

За словами експерта, щодо отримання відстрочки діють такі ж самі вимоги.

«Як тільки дружина отримає посвідчення особи з інвалідністю – одразу можете йти до ТЦК, оновлювати свої облікові дані, отримувати відстрочку та вклеєння штрихкоду в військово-обліковий документ», – резюмував він.

Раніше ми писали, що у Міноборони затвердили наказ «Про затвердження Змін до Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України», у якому прописані нові категорії придатності до військової служби.