UA / RU
Підтримати ZN.ua

Відтік наукового потенціалу з України набув масштабів стихійного лиха – український науковець

В Україні склалася цілеспрямована система "вимивання мізків", вважає академік НАН України Борис Гриньов.

Процес скорочення наукового потенціалу України набув масштабів масового лиха, наслідки якого для суспільства і національної економіки ще тільки належить осмислити, заявив директор Державного фонду фундаментальних досліджень (ДФФД), академік НАН України Борис Гриньов в інтерв'ю для ZN.UA.

За його словами, кількість молодих українських вчених, що прагнуть виїхати за кордон та реалізувати себе в розвинених країнах, просто вражає: в одній тільки Німеччині в даний момент навчаються і працюють 25 тисяч осіб з України, які отримують грантову підтримку від держави. Ще 600 тисяч абітурієнтів прагнуть вступити в тамтешні навчальні заклади або на мовні курси.

Як зазначає Гриньов, Німеччина, поряд з деякими іншими європейськими країнами, активно зацікавлена в припливі інтелектуального ресурсу з-за кордону, і Україна (якщо не порівнювати її з РФ), забезпечує Європі більший приплив освіченої молоді, ніж всі інші країни колишнього співдружності.

"Відбувається колосальний відтік інтелекту, причому система "вимивання мізків" цілеспрямована, ще зі шкільної лави. І що особливо вражає, ніхто на вищому рівні цю проблему не вирішує", - резюмував він.

Як повідомлялося раніше, чисельність наукових працівників НАН України за період з 1 січня 2014-го по 1 січня 2015 року знизилася на 13%, або на 5619 осіб. Серед них кількість кандидатів наук зменшилася на 7,3%, або на 597 людей, а докторів наук - на 3,4%, або на 89 осіб. На сьогодні тільки кожен п'ятий науковий співробітник НАНУ є молодим ученим і також кожен п'ятий кандидат наук - у віці до 35 років. На кінець 2014 року в наукових установах НАН України працювало 6 (!) докторів наук віком до 35 лет.

У грудні минулого року українські науковці вийшли на масову дводенну акцію протесту, викликану діями влади, яка заклала в держбюджет-2016 реорганізацію національних галузевих академій шляхом приєднання їх до НАНУ, а крім того – недофінансуванням відомства як мінімум на 20 відсотків.

Детальніше про ситуацію, що склалася в НАНУ й українській науці в цілому, читайте в інтерв'ю Бориса Гриньова для свіжого номеру тижневика "Дзеркало Тижня. Україна".