7 березня у християн східного обряду починається Великий піст, що триватиме до 23 квітня. Під час посту слід дотримуватися обмежень у їжі, частіше молитися та ходити до церкви, щоб підготуватися до святкування Світлого Христова Воскресіння.
Що можна робити у Великий піст
Головний сенс Великого посту – очищення, покаяння та єднання з Богом. Перед його початком необхідно попросити благословення у священника, сповідатися та причаститися. У піст необхідно приділяти увагу не лише дотриманню обмежень у їжі, але й духовному очищенню – не бажати зла іншим, пробачити всі образи, уникати конфліктів, читати молитви.
Під час посту не можна вживати м'ясо, молочні продукти, яйця. Традиційно слід утриматися від їжі у перший день Великого посту.
У понеділок, середу та п’ятницю віряни мають дотримуватися сухоїдіння (можна вживати лише свіжі овочі). У вівторок та четвер можна їсти гарячу їжу без олії. У суботу та неділю дозволяється додавати олію до пісних страв.
Значення кожного тижня Великого посту
Перший тиждень – Торжество Православ’я. Така назва встановлена на честь VII Вселенського Собору, де були визначені догмати шанування святих ікон. Цього тижня заведено молитися про навернення у віру всіх, хто знаходиться поза межами церковної єдності.
Другий тиждень – Святителя Григорія Палами. Віряни вшановують пам’ять цього святого, оскільки він пояснив вчення про силу посту і молитви. Православна Церква України в цей час вшановує всіх преподобних Києво-Печерської лаври. Під час другого тижня священники радять обмежити порожні розмови та більше часу приділяти тиші, молитві та духовному очищенню.
Третій тиждень називають Хрестопоклонним: в неділю у храмах виносять хрест, який надихає вірян продовжувати піст в ім'я Господа. Поклоніння Христу змушує згадати про жертву, яку приніс Він в ім'я всіх людей.
У четвертий тиждень Великого посту необхідно зміцнити віру у душі. В цей час у храмах проводять два великих читання молитовних правил: в середу читається канон Андрія Критського, а в п'ятницю – похвала Пресвятій Діві Марії. У неділю вшановують пам'ять Преподобного Іоана Ліствичника, оскільки він є прикладом аскези та духовного життя для вірян.
П'ятий тиждень називають седмицею пальмових гілок. У храмах читають молитовне правило Марії Єгипетської протягом тижня, а в суботу на церковній службі згадується диво порятунку Лазаря Ісусом.
Шостий тиждень Великого посту називають Квітконосним. Протягом тижня у церквах згадують та прославляють вхід Господній в Єрусалим. Цього тижня також відзначають Вербну неділю (17 квітня), оскільки зазвичай наприкінці шостого тижня посту зацвітає верба.
Сьомий тиждень – Страсний. Він має особливе значення для християн – в цей час вони згадують страждання Ісуса перед стратою і диво Воскресіння. В ніч на Великдень 23 квітня завершується піст.
Що не можна робити у Великий піст
Забороняється проводити гучні гуляння, весілля, вінчання. Також не можна відвідувати розважальні заклади.
Під час посту слід утриматися від сварок та конфліктів.
У піст не можна пити алкоголь та палити.
Не можна їсти продукти тваринного походження.