UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Україні змінюються правила забезпечення інсулінами, експерти вказують на низку ризиків

З 1 жовтня отримати рецепт без відвідин лікарів та складання індивідуального плану лікування буде неможливо.

У жовтні в Україні набирає сили новий Реєстр лікарських засобів, які підлягають [blink title="реімбурсації" headinfo="Реімбурсація"]Механізм відшкодування державою вартості ліків, які лікар виписав пацієнту.[/blink] за Програмою медичних гарантій. Зміну торкнуться і забезпечення пацієнтів з діабетом препаратами інсуліну.

Що змінюється:

У Службі вважають, що запуск процесу реімбурсації позитивно вплине на забезпечення інсуліном хворих на цукровий діабет. Оскільки через недостатні обсяги субвенції, особливо наприкінці бюджетного року, пацієнти були змушені зменшувати дозу або пропускати прийом, що негативно відбивалося на їхньому здоров’ї.

Втім, в Українській діабетичній федерації вважають, що нова система забезпечення інсулінами містить низку ризиків.

Про що йдеться:

«Нова модель забезпечення інсулінами пацієнтів з діабетом у перспективі має спростити шлях пацієнта в отриманні інсуліну. Але у нашій області електронна система почала працювати лише з 13 вересня. Тож на сьогодні створено лише 20% лікувальних планів. Також не усі медичні заклади у нашій області мають ендокринологів. Для деяких пацієнтів найближчий ендокринолог знаходиться у 150 км від них, тому є ризик, що пацієнти не зможуть вчасно відвідати ендокринолога та отримати електронний рецепт на інсулін», - наголошує лікар-ендокринолог, завідувачка ендокринологічного відділення Сумської обласної клінічної лікарні Жанна Співак.

За її підрахунками, на внесення всіх пацієнтів в базу знадобиться від одного до трьох місяців, і не всі пацієнти отримають електронні рецепти на інсулін.

«За всі роки існування системи субвенцій, ми спостерігали нестачу коштів для закупівлі інсулінів. Система, коли пацієнт залежить від рішення місцевої влади та фінансової спроможності кожної області – несправедлива. Наразі система охорони здоров’я вже готова до впровадження нового механізму реімбурсації інсулінів», - відповідає т.в.о Нацслужби здоров’я Дмитро Самофалов.

За його словами, нова електронна система охорони здоров’я не потребуватиме реєстрів, оскільки будь-який епізод звернення до медичного закладу вноситиметься до електронної системи охорони здоров’я e-health.

Читайте також: Цукровий діабет другого типу у молоді прогресує швидше, ніж у дорослих - дослідження

В Україні, за різними статистичними даними, близько 3,5 млн осіб живуть із цукровим діабетом, водночас потребу українських пацієнтів в інсуліні покрито лише на 70%

Експерти радять пацієнтам з цукровим діабетом, які потребують інсулінотерапії, звертатися за направленням до сімейного лікаря та лікаря-ендокринолога вже зараз, щоб отримати необхідний електронний рецепт на препарати інсуліну.