UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Україні зберегли тенденцію держзамовлення на підготовку непріоритетних спеціальностей

На приклад теплоенергетиків планують підготувати майже стільки ж, як хореографів.

Хоча Україні в майбутньому будуть конче потрібні будівельники, інженери, механіки, фахівці з технологій, в державному замовленні на вищу освіту протягом уже не першої вступної кампанії зберігаються нерадісні тенденції на замовлення, пише в своєму матеріалі «Вступ-2024. Чого хочуть абітурієнти і чого — держава?» редакторка відділу освіти та науки ZN.UA Оксана Онищенко.

Авторка зазначає, що хоча цього року держава збільшила замовлення на навчання військових, будівельників, педагогів, транспортників і робітничих кадрів, однак необґрунтовано високим залишається держзамовлення на підготовку фахівців із хореографії, чи недостатнє замовлення на навчання реабілітологів.

«Без фахівців із технологій, природничих наук, авіаційної та космічної техніки не варто мріяти про майбутнє. Мені важко зрозуміти, чому держзамовлення на підготовку хореографів майже таке саме, як на підготовку фахівців із прикладної фізики, механіки та теплоенергетики (при всій повазі до мистецтва). Чому в часи війни реабілітологів нам потрібно менше, ніж юристів, а вчителів фізкультури — вдвічі більше, ніж математиків, і в чотири рази більше, ніж фізиків», - вказує Онищенко.

Табл. 1. Обсяги державного замовлення

Спеціальність

Місць (бакалаври)

Усього місць

80 268

Хореографія

221

Журналістика

223

Теплоенергетика

300

Прикладна фізика та наноматеріали

300

Хімічні технології та інженерія

371

Авіаційна та ракетно-космічна техніка

390

Хімія

400

Прикладна математика

450

Озброєння та військова техніка

558

Філологія

2 604

Фізкультура та спорт (педагогіка)

1 139

Прикладна механіка

1 540

Військове управління (за видами Збройних сил)

1 608

Терапія та реабілітація

1 640

Право

1 934

Будівництво та цивільна інженерія

2826

Комп’ютерні науки

3 841

Електроенергетика, електротехніка та електромеханіка

2 876

Джерело: www.kmu.gov.ua

Вона додає, що такий підхід до організації вищої освіти потрібно переглянути в наступні вступні кампанії, оскільки державі треба зосередитись на стратегічному плануванні з урахуванням тенденцій ринку праці та ситуації в країні.

Читайте також: Наказ Міносвіти щодо дистанційки: чому наслідки будуть серйозними, а на його суттєву зміну сподіватися не варто

Нагадаємо, що результати зарахування на бюджетну форму навчання у вищих навчальних закладах будуть оприлюднені до 5 серпня, на контракт — до 9 серпня.