UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Офісі генпрокурора розповіли про боротьбу із «групами смерті» в Інтернеті

«Сині кити» і клони дійсно є однією з причин підліткових суїцидів, однак таких причин набагато більше, і належним чином вони в нашій країні не досліджуються.

Офіс генерального прокурора у Міжнародний день захисту дітей представив звіт щодо ситуації із дитячою злочинністю в Україні, захистом прав маленьких українців та формуванням в країні системи правосуддя, дружнього до дитини.

У звіті наголошується на тому, що останнім часом українські підлітки набагато частіше вдавалися до суїциду. За чотири місяці поточного року правоохоронці зареєстрували 134 суїцидальних випадки, за весь минулий рік – 123, у 2019 році – 111.

Третина самогубств припадає на дітей, молодших за 14 років, кожен п’ятий скоїв його у віці від 11 до 13 років. Накласти на себе руки частіше вирішують дівчата, ніж хлопці.

Заступник генерального прокурора Гюндуз Мамедов в одному з інтерв’ю пояснював, що на відміну від підлітків, діти до 14 років не розуміють, що йдуть назавжди, вони сприймають це як перехід до якогось чарівного світу.

А превалювання дівчат у сумній статистиці підліткових суїцидів пояснюється особливостями гендерної психології: вони переживають проблеми більш емоційно, ніж хлопці.

«Найбільше таких випадків у поточному році зафіксовано у місті Києві (15), Рівненській (12), Київській (12), Житомирській (12), Одеській (10), Херсонській (9) областях», - йдеться у звіті.

Правоохоронці закрили 56 справ, що стосуються підліткового самогубства (102 справи у 2019, 116 справ у 2020), ще 78 перебувають у провадженні (44 справи у 2019, 82 справи у 2020).

Водночас в Офісі генерального прокурора звертають увагу на те, що слідчі зазвичай ставляться до розслідування таких справ формально, воно зводиться лише до збирання доказів ненасильницької смерті.

«Обставини самогубств належним чином не досліджуються, мотиви і причини їх вчинення не з’ясовуються, версії доведення до самогубства чи замаху на нього належним чином не перевіряються або взагалі ігноруються», - наголошується у документі.

Через це поза увагою правоохоронців залишається такий злочин, як доведення до самогубства. Так, у 2019 році до суду відправили лише одне кримінальне провадження за цією статтею. Цей тяжкий злочин (стаття 120 КК України) передбачає до десяти років позбавлення волі.

Тож прокурори вважають за потрібне під час розслідування звертати увагу на:

В Офісі генерального прокурора вважають, що так званим групам смерті у мережі Інтернет приділяється мало уваги як одній з причини дитячих та підліткових самогубств.

Цьогоріч правоохоронці відкрили шість проваджень, в яких фігурують тілесні ушкодження, які наносили собі підлітки-учасники «груп смерті». Працівники Департаменту кіберполіції заблокували цьогоріч понад 20 таких спільнот і груп, торік – 18. Крім того, у 2020-2021 роках встановлено три куратори суїцидальних груп, якими були самі підлітки.

Значну увагу до «груп смерті», також відомих як «сині кити», привернули повідомлення у ЗМІ після низки підліткових самогубств. Новий сплеск уваги до їх існування стався після цьогорічних отруєнь школярок в Умані та Броварах.

«Зростання суїцидів пов’язане не тільки з групами смерті, це не єдина причина. Але найчастіше ми чуємо саме про неї або ж про обставини, на які ніхто не може вплинути. Їх називають чи не єдиними причинами збільшення суїцидальних настроїв, хоча їх завжди кілька. В Україні ж їх належним чином ніхто не досліджує», - наголошує редакторка відділу «Соціум» ZN.UA Алла Котляр.

ZN.UA досліджувало проблематику впливу «груп смерті» на підліткові суїциди у матеріалі «Біле братство синього кита». Автор статті, соціальний психолог Олег Покальчук, наголошує на тому, що він є сильно перебільшеним: участь у мережевих групах чи квестах не може бути приводом або причиною самогубства. Ті, хто схильний до аутоагресії, прийшли й приходять у подібні групи вже з певними нахилами. 

Читайте також: Серед причин смерті молоді у віці від 15 до 29 років суїцид на другому місці — експерт

Підлітковий вік – один з найважчих і критичних періодів у житті людини. У цей час відбувається становлення людини як біологічного виду і як особистості. Цей вік нестабільний, чутливий, важкий. Як запобігти дитячим і підлітковим самогубствам? На що звернути увагу батькам? Читайте у статтях  Галини Скіпальської «Інтернет убиває наших дітей?» та Михайла Матяша «Коли несила жити» у ZN.UA.