У Конституційному суді України заявили про те, що не ухвалювали жодних рішень у справах щодо земельної реформи. При цьому, за даними ЗМІ, у справі щодо тлумачення кількох земельних статей Конституції КСУ може прийняти рішення, яке відрізнятиметься від проекту, наданого ZN.UA доповідачем у провадження Сергієм Сасом.
Так, в КСУ заявили про те, що у ЗМІ поширюється інформація про можливе визнання неконституційною земельну реформу в Україні. Тому, судді вирішили нагадати про те, що на розгляді КСУ перебуває провадження за поданням 48 народних депутатів щодо конституційності Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення” та окремих положень Земельного кодексу. Крім того, в КСУ є подання 53 народних депутатів України щодо відповідності Конституції Закону України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення” від 31 березня 2020 року.
“Зазначені справи Ухвалою Великої палати КСУ об’єднано в одне конституційне провадження. Розгляд вказаної справи на пленарному засіданні Суду у формі усного провадження було заплановано на 29 вересня 2020 року, однак у зв’язку з клопотанням представника президента України у Конституційному Суді України про відкладення розгляду зазначеної справи у зв’язку з неможливістю взяти особисту участь у пленарному засіданні її розгляд відкладено”, - заявили в КСУ.
Також в Конституційному суді зазначили, що 2 листопада в закритому режимі розглядали справу за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо офіційного тлумачення положень першого речення частини першої статті 13, частини першої статті 14 Конституції України. В КСУ заявили про те, що рішення у цій справі не ухвалювали. Розгляд справи продовжать.
“З огляду на викладене звертаємося до окремих політиків, громадських активістів та засобів масової інформації з проханням надавати достовірні та перевірені відомості з метою донесення до громадськості лише правдивої інформації. Дата та час розгляду вказаних справ буде оприлюднено на офіційному вебсайті КСУ”, - заявили в суді.
Водночас в “Укрінформі”, посилаючись на поінформоване джерело, повідомили про те, що кінцеве рішення КСУ щодо тлумачення земельних статей Конституції може суттєво відрізнятися від проекту, який Сергій Сас надав ZN.UA.
“Суд може прийняти проект рішення за основу і працювати над його текстом. Кінцевий акт суду може кардинально відрізнятися від початкового”, - зазначив співрозмовник агентства.
Вранці, 4 листопада, до ZN.UA звернувся суддя Конституційного суду Сергій Сас, який є доповідачем у справі про роз'яснення положень статей 13 та 14 Конституції України, які стосуються землі. Він надав заяву щодо власного бачення процесу та пішов на безпрецедентний крок — зробив публічним узгоджений проект рішення КСУ до формального прийняття остаточного рішення.
У свою чергу уповноважений президента України із земельних питань, голова Держгеокадастру України Роман Лещенко відреагував на опублікований проект і надав для читачів ZN.UA свою позицію.
Нагадаємо, в березні Верховна Рада ухвалила законопроект щодо обігу сільськогосподарських земель. Згідно з документом, ринок землі відкриють з 1 липня 2021 року. З цього дня фізичні особи зможуть продавати землю. При цьому в одні руки можна буде купити не більше 100 гекатар. З 2024 року купувати землю зможуть юридичні особи. Максимальна концентрація в однієї юрособи - 10 тисяч гектар. Іноземці зможуть купувати землю в тому випадку, якщо відповідне рішення українці ухвалять на всеукраїнському референдумі.
Після прийняття закону Конституційний суд отримав два депутатські подання щодо відповідності Основному закону земельної реформи. Представники «Батьківщини» і «За майбутнє» оскаржують конституційність окремих положень закону. Водночас переважна більшість депутатів від «Опозиційної платформи-За життя» та деякі колишні й чинні «слуги народу» вважають, що сам закон не відповідає Конституції України. Таким чином, з урахуванням поданя про тлумачення статей Конституції, на розгляді в КСУ перебувають три документи, що стосуються земельної реформи.
При цьому, колишній народний депутат Сергій Лещенко зазначив, що розгляд подання щодо конституційності закону про ринок землі, а також трактування ст. 13 Конституції України, дозволить скасувати земельну реформу.
Мораторій на продаж землі діяв в Україні з 2001 року. Спочатку його продовжили до 2005 року - до того часу в Україні мали розробити закон про обіг сільськогосподарських земель та ввести ринок.