UA / RU
Підтримати ZN.ua

Урядова «новація» щодо дозволів для закордонних університетів зацементує відсутність їх філій в Україні – експертка

Без спецдозволу МОН іноземним вишам в Україні не можна провадити освітню діяльність. Додаткові дозволи створюють нові корупційні ризики.

Міністерство освіти і науки гучно оголосило про новацію уряду, який начебто дозволив відкривати філії закордонних університетів в Україні. Насправді прийнята постанова має більше спільного із забороною, адже тепер без спеціального дозволу профільного відомства закордонним університетам в Україні не можна провадити освітню діяльність, наголошує освітня експертка Єлизавета Щепетильникова.

Діяльність закордонних закладів вищої освіти в Україні не є інновацією. Так, у Києві з кінця 1990-х діє Українсько-американський університет Конкордія. Фактично, будь-який закордонний ЗВО сьогодні без надскладних бюрократичних кроків може створити юридичну особу на території України і розпочати освітню діяльність нарівні з іншими приватними університетами.

Постанова ж уряду примушує іноземні заклади отримувати додатковий дозвіл від МОН, що викликає питання з приводу намірів урядовців та їхньої компетенції. В Україні вже давно всім добре відомо, що додаткові дозволи – це корупційні ризики, наголошує авторка.

«Новація уряду щодо «дозволів» на відкриття філій закордонних університетів смердить корупційним нафталіном, а не реальним виконанням передвиборної програми президента. Залучення університетів світового класу на український ринок потребує створення привабливих умов для їхньої роботи, а не примноження бюрократії», - пише Щепетильникова.

Україна не може запропонувати великі черги абітурієнтів, адже все населення нашої держави не дотягує до кількості студентів на найбільших ринках. Українські студенти не можуть стати і джерелом фінансування закордонних філій, адже економічний спад та пандемія коронавірусу продовжують негативно позначатися на доходах громадян.

«Єдиним результатом прийнятої урядової постанови буде цементування відсутності філій закордонних університетів, бо важко уявити, яку якість освіти надаватимуть ЗВО, готові погодитися на урядові умови», - пояснює авторка.

Читайте також: Кабмін дозволив іноземним вишам відкривати філії в Україні — МОН

Чому в Україні не варто очікувати Оксфордів і Гарвардів, і як працюють іноземні університети в інших країнах, читайте у статті Єлизавети Щепетильникової «Кому (про)даватимуть дозволи на відкриття філій закордонних університетів в Україні» у ZN.UA.