Міністр оборони Степан Полторак повідомив про плани України продовжувати користуватися Керченською протокою для проходу кораблів, повідомляє Міністерство оборони.
"Буде і 20, і 30, і 100 (проходів, - Ред.), і це буде завжди, тому що Азовське море - це частина України, Маріуполь, Бердянськ - наші порти, це частина України, це частина нашої економіки. І ми не відмовимося від нашого права вільного проходу через Керченську протоку з дотриманням всіх міжнародних норм і права", - заявив очільник Міноборони у п'ятницю, 28 грудня.
Говорячи про атаку росіян на українську корабельну групу, міністр звинуватив РФ в провокації з метою не допустити посилення Військово-морських сил Збройних сил України в Азовському морі. Полторак підкреслив, що другий прохід українських кораблів, під час якого вони зазнали нападу, а моряки були захоплені в полон, нічим не відрізнявся за організацією і підготовкою від першого, що було успішно здійснено у вересні.
"Російська Федерація подивилася на те, що в наших планах є подальші проходи через Керченську протоку і є бажання посилити нашу угруповання в Азовському морі, тому вони і використовували другу спробу для того, щоб здійснити провокацію з кораблями", - констатував голова Міноборони.
19 грудня секретар РНБО Олександр Турчинов заявив, що військові кораблі України продовжать спроби проходження азовські портые через Керченську протоку, а також повідомив про плани залучити до цього представників ОБСЄ й інших міжнародних організацій.
Нагадаємо, 25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовці.
Росія в порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупантові "суди" Сімферополя та Керчі на два місяці заарештували їх за звинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб".
Пізніше українських моряків вивезли до Москву зараз більшість з них тримають у СІЗО "Лефортово". Поранених українських полонених перевезли до лікарні "Матроської тиші".
Усі 24 українських моряки, яких незаконно тримають у СІЗО Москви, вимагають вважати себе військовополоненими і ставитися до них згідно з нормами Женевської конвенції.
Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, підкресливши, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включаючи держави "Великої сімки".
17 грудня Генасамблея ООН прийняла резолюцію, яка засуджує мілітаризацію окупованого Криму і дії РФ в акваторії Чорного і Азовського морів.
Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".