Достатньо було відправити ватажкам так званих "ДНР" і "ЛНР" лише запит на дозвіл робити репортажі із захоплених територій Сходу України, щоб потрапити до українського списку журналістів, яких підозрюють у "співпраці з терористами".
"На мене направляли автомати, я спав у транспортному контейнері і йшов повз трупи жертв артилерійських обстрілів з того часу, коли два роки тому сепаратисти почали конфлікт на Сході України. Але до цього часу мене ще не записували в чорні списки як терориста", - про це пише в своїй статті журналіст New York Times Ендрю Крамер.
Автор додає, що коли його ім'я з'явилося в списку "терористів-журналістів", опублікованому на сайті "Миротворець", він сприйняв це "з сум'яттям і сарказмом".
"Сум'яттям тому, що це передбачало, що впливові люди в демократичній Україні, яка прагне добитися свободи інформації, тепер прийшли за мною і іншими у списку лише тому, що ми робили свою роботу: подавали репортажі з обох боків війни включно зі стороною проросійських бойовиків. А з сарказмом тому, що цей список з'явився в Україні і ніде його серйозно сприймати не будуть", - пише Крамер.
Він додає, що в нього, приміром, не було проблем з перельотами через те, що його ім'я фігурувало у "першому в світі списку журналістів-терористів". Ні для кого не було секретом, що журналісти працювати на окупованій території теж, тому що їхні матеріали публікувалися щоденно. Список, на думку американського журналіста, з'явився "через зростання розчарування" в Україні.
"Прихильники жорсткої лінії в Україні вже не перший день зляться на іноземну пресу, стверджуючи, що будь-яке висвітлення дій бойовиків з їхніх баз на Сході грає на руку російській пропагандистській машині. Росія зображує мешканців охопленого війною регіону як жертв невиправданого військового нападу "фашистів" з Києва, який підтримує Захід", - йдеться в статті.
Автор визнає, що дві-треті списку складали журналісти з Росії чи з Сходу України, які дійсно могли симпатизувати проросійським бойовикам. Однак на додачу в ньому були і 1816 іноземних репортерів, які впродовж двох років висвітлювали хід війни без пропаганди.
Акредитація для іноземних журналістів була шансом "не бути схопленими, зв'язаними і кинутими до підвалу". Щоб отримати її, потрібно було прийти до жінки на ім'я Анжела, яка працювала в кабінеті у семиповерховому будинку в центрі Донецька.
"Пройти в її кабінет означало подолати темний шлях сходами, "прикрашеними" грубою анти західною і антиукраїнською пропагандою: один малюнок зображував президента США Барака Обаму з тілом мавпи, а інший – українського політика Арсенія Яценюка в нацистській формі", - описує Крамер.
Він додає, що Анжела видавала акредитації усім, хто тільки просив, окрім репортерів з України. Хоча, як пише кореспондент, багато українців вважають, що іноземні кореспонденти дозволили проросійським бойовикам використати західну пресу в якості "мегафона", хоча терористи насправді налаштовані проти Заходу.
Раніше інший журналіст New York Times зі списку "Миротворця" Іен Бейтсон писав, що Україна оголосила війну журналістиці. На думку репортера, сайт і його прихильники в уряді переконані, що журналісти можуть бути поділені на дві групи: тих, хто підтримує державу, і тих, хто проти неї. При цьому між рядків йдеться про те, що журналісти, які критикують уряд, повинні замовчати. Це дуже небезпечно в будь-якому суспільстві, а тим більше в Україні зараз, коли критична журналістика особливо необхідна.
Він нагадує, що реформи в Україні просуваються повільно, а кумівство, схоже, повертається. Президент Петро Порошенко спочатку зробив одного свого близького соратника прем'єр-міністром, а згодом іншого – Гепрокуром.
На початку травня сайт "Миротворець" опублікував базу даних понад 4 тисяч осіб, які отримали акредитацію при терористичних організаціях "ДНР" і "ЛНР". "Це суспільно-значуща інформація, і ми, громадяни України, повинні її знати", – говорилося в повідомленні. На сайті "Миротворець" також говорилося, що "аналіз списку показав, що деякі особистості, які гордо називають себе журналістами, були помічені зі зброєю в руках, що воюють проти української армії".
20 травня "Миротворець" опублікував оновлений список, що містить 5412 записів. 24 травня "Миротворець" опублікував черговий список з 293 іноземців, "акредитованих" при терористичному угрупованні "ДНР". Посли ЄС вимагають від Авакова видалити з сайту "Миротворець" всі даніжурналістів.