Проти більшості представників української влади часів Януковича, яких західні країни внесли в санкційні списки, в Україні досі не відкриті кримінальні провадження.
Як пише в своїй статті для ZN.UA Станіслав Батрин, з 56 осіб, що опинилися під дією міжнародних санкцій, кримінальні провадження відкриті лише проти 15. Це означає, що в інших випадках підстав для повернення заарештованих активів уряду України немає.
"Перенесемося в практичну площину: якщо немає кримінальних проваджень стосовно Медведчука (Ахметова, Льовочкіна, Ківалова або будь-якого громадянина України), його право власності є священним і недоторканним", - відзначає автор статті.
Фактично, стверджує Батрин, Україна дуже повільно розгортає переслідування незаконно вивезених за кордон коштів, обсяг яких, судячи з розмитих заяв чиновників, може досягати 70 - 100 мільярдів доларів.
Так, лише 11 серпня Генеральна прокуратура уклала угоду з Базельським інститутом управління (Міжнародний центр по поверненню активів) про співробітництво з метою повернення коштів, викрадених і вивезених екс-президентом Віктором Януковичем та його оточенням.
Крім того, тільки у жовтні делегація відвідала ГПУ Бельгію, Францію та Австрію для консультацій з уповноваженими представниками міжнародних організацій та іноземних компетентних органів щодо кримінального переслідування колишніх українських високопосадовців, оголошення їх у міжнародний розшук, а також пошуку і повернення незаконно виведених ними з України активів.
Ще 17 липня Кабінет міністрів України своєю постановою створив міжвідомчу комісію з питань повернення у власність держави коштів і майна, одержаних внаслідок корупційних правопорушень.
"Але крім того, що ніхто ні за що в цьому органі не відповідає (оскільки відповідальність, по суті, розсіяна через конструкцію посад співголів та їх заступників), станом на жовтень 2014 року ми побачили тільки заяви про створення цього органу. І, як здається, за чотири місяці функціонування міжвідомчої комісії, громадськість заслуговує більшого, ніж ніщо", - підкреслює автор статті.
Детальніше про повернення в Україну вкрадених коштів читайте в статті "Скарби Януковича: крізь лід" в свіжому номері "Дзеркало тижня. Україна".