Україна наполягає на розміщенні Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Азовському морі та прилеглих територіях, повідомила на своїй сторінці у Facebook заступниця спікера Верховної Ради Ірина Геращенко. Вона закликала Парламентську асамблею ОБСЄ провести на наступній сесії спеціальні дебати щодо мілітаризації Азова.
"Ми наполягаємо на присутності моніторингової місії СММ в акваторії Азовського моря. Мандат ОБСЄ розповсюджується на всю територію України, тож важливо розпочати посилений моніторинг акваторії Азовського моря і прилеглих територій, які мають бути вільні від важкої зброї та техніки відповідно до Мінських домовленостей. Єдина країна , яка це блокує - це РФ. Закликала ПА ОБСЄ звернути особливу увагу на це питання, і провести на наступній сесії ОБСЄ спеціальні дебати щодо мілітаризації Азова і захоплених військовополонених", - написала Геращенко.
Вона додала, що напередодні зустрілася з головою загального комітету ПА ОБСЄ з питань демократії, прав людини та гуманітарних питань Маргаретою Неллен та іншими колегами з Парламентської асамблеї. Сторони також обговорили забезпечення мирного врегулювання ситуації на Донбасі у відповідності з принципами та зобов'язаннями ОБСЄ.
"Особливу увагу під час зустрічі приділили порушенню прав людина в окупованому Донбасі і Криму, незаконній паспортизації кримчан, недопуску до політв‘язнів О. Сенцова , О Кольченка українських консулів на підставі насильницького нав‘язування їм російського громадянства. Закликала гостро підняти ці питання перед російською делегацією на наступній сесії ПА ОБСЄ", - підсумувала Геращенко.
Раніше українська делегація представила учасникам 25-ї зустрічі міністрів закордонних справ ОБСЄ доповідь про мілітаризацію окупованого Криму, акваторій Азовського і Чорного морів, а також російської агресії проти України в Керченській протоці.
Нагадаємо, 25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовці.
Росія в порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупантові "суди" Сімферополя та Керчі на два місяці заарештували їх за звинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб".
Пізніше українських моряків вивезли до Москву зараз більшість з них тримають у СІЗО "Лефортово". Поранених українських полонених перевезли до лікарні "Матроської тиші".
Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, підкресливши, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включаючи держави "Великої сімки".
У зв'язку з ескалацією на Азові, увечері 26 листопада Верховна Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Закон про введення воєнного стану набув чинності, 28 листопада. На посилений режим несення служби перейшли представники силового блоку: прикордонники, армія, поліція та СБУ.
Детальніше про підтримку України Заходом у протистоянні російської агресії читайте в статті Володимира Кравченка "Різноголосся євроатлантичного хору" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".