UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна може відкликати миротворців з Африки в зону АТО, не побоюючись санкцій ООН

З юридичної точки зору ніщо не заважає Києву посилити угруповання АТО миротворчими вертолітними загонами. Головними перешкодами для такого кроку називають проблеми часу і грошей, а також репутації країни.

Українські політики і експерти закликають Київ відкликати військових миротворчих місій ООН і НАТО і направити їх в район АТО, посиливши наше угруповання настільки необхідною технікою. Для повернення солдатів є й інша поважна причина: в західноафриканських країнах - епідемія лихоманки Ебола, жертвами якої стали більше тисячі осіб. Але Київ поки не збирається виводити миротворців, пише в статті для ZN.UA оглядач Володимир Кравченко.

В урядових кабінетах верх беруть прихильники продовження участі в миротворчих операціях під егідою ООН, ЄС, НАТО. Аргументуючи необхідність продовження перебування наших контингентів у миротворчих місіях з підтримання миру і стабільності, вони говорять про проблеми часу і грошей, репутації країни. Заступник секретаря РНБО Михайло Коваль навіть запевняє, що якщо Україна захоче в односторонньому порядку вивести свої підрозділи, то можливі санкції з боку ООН.

Проте, відзначає оглядач, санкцій не буде: Україна має повне право достроково вивести свої війська. Це прописано в ст. 7 Закону україни "Про участь України в міжнародних операціях з підтримки миру і стабільності": миротворчий контингент і персонал може бути достроково відкликаний у разі, якщо їх подальша участь "стає недоцільною через істотні зміни військово-політичної обстановки чи обставин у регіоні перебування, припинення фінансування або з інших причин".

Так і в меморандумах, підписаних українським урядом з ООН, сказано про форс-мажорні обставини, що дозволяють достроково вивести солдатів миротворчих місій. Інша справа, що згідно з процедурами ООН, Київ повинен попередити міжнародний секретаріат ООН за три місяці до дати відкликання своїх миротворців про рішення достроково їх повернути.

Безумовно, в ООН не будуть задоволені рішенням про дострокове виведення українських миротворчих підрозділів. Вкрай важко знайти країни, готові відправити солдатів в Африку. Ще менше тих, хто готовий відправити туди вертолітні підрозділи. Цілком ймовірно, що постраждає репутація Києва, і це може негативно позначитися на амбітних планах України стати непостійним членом Ради Безпеки ООН у 2016 р.: участь вертолітних підрозділів у миротворчих операціях - один з основних аргументів української дипломатії.

Але з юридичної точки зору ніщо не заважає Києву відкликати контингенти у форс-мажорних обставинах, якими, безумовно, є ведення Росією "гібридної війни" проти України і епідемія лихоманки Ебола. Інша справа - виникають додаткові фінансові навантаження на українську державу: гроші і час грають проти прийняття рішення про дострокове повернення наших миротворчих контингентів.

На відміну від миротворчих місій під егідою НАТО в Косово, Афганістані, а також операції "Активні зусилля" і "Океанський щит"), ООН відшкодовує країнам витрати за участь їх контингентів у миротворчих операціях під її керівництвом. За останні 10 років за участь в міжнародних операціях з підтримки миру Україна отримала від ООН 353 млн дол.

Але якщо Київ приймає рішення про дострокове виведення своїх військ, він повинен сам оплатити повернення в Україну миротворців і їх техніки. За попередніми підрахунками військових, для повернення усіх національних контингентів необхідно 40-60 млн дол. Вивід же контингентів з організаційно-технічних причин може тривати від трьох до шести місяців.

Зазначимо, що сьогодні 652 українських солдати беруть участь в 11 миротворчих операціях з підтримання миру і стабільності у восьми країнах. У трьох з них - Ліберії, Кот-Д'івуарі, Демократичній республіці Конго - задіяні вертолітні загони. Згідно з даними українського оборонного відомства, в їх складі - бойові та військово-транспортні вертольоти: сім - Мі-24 і десять - Мі-8МТ.

Подробиці читайте в свіжому номері "Дзеркала тижня. Україна" в статті Володимира Кравченка "Війна війною, а миротворчість - за планом?". !zn