UA / RU
Підтримати ZN.ua

Українським біженцям: як захиститися від шахраїв у Польщі

Є чотири популярні схеми шахрайства.

Багато українців, що змушені були виїхати з країни через війну, яку розпочала Росія, знайшли тимчасовий прихисток у Польщі.

Читайте також: Допомога біженцям: українці в Польщі можуть отримати гроші за придбані ліки

Нажаль, вимушені переселенці у чужій країні часто стають мішенню шахраїв, адже перебувають у вразливому емоційному стані. Такими людьми легко маніпулювати й отримувати необхідні дані або навіть кошти, попереджає благодійна організація SPILNO.

Нижче приведені чотири популярні схеми шахрайства, з якими можуть зіткнутися українці.

Схема №1. Збір персональних даних

На початку 2023 року в Польщі помітили оголошення про збір інформації від імені Департаменту у справах іноземців. Нібито така інформація потрібна для допомоги українському дипломатичному представництву.

Цікаво те, що саме громадян Польщі просять надавати інформацію про українців з якими вони знайомі.
Поляки отримують електронні листи з вимогою надати інформацію про біженців з України, які орендують у них житло. А щоб запевнити отримувача в правдивості, вказують адресу посольства України, куди надсилати дані, й лякають штрафами за ігнорування листа.

Департамент у справах іноземців заявив, що він не збирає дані українців.Також представники департаменту закликають ігнорувати подібні повідомлення й у жодному разі не надавати інформацію.

Схема №2 Шахрайство з PESEL

Українці у Польщі часто стають жертвами шахраїв, коли їх просять надати власний номер PESEL.
Ніколи не діліться даними, коли отримуєте дзвінки нібито від працівників банків, постачальників електроенергії або інтернет-провайдерів.

Схема №3 Фейкова фінансова схема

Зараз активно працюють фішингові сайти, які імітують українські банки. Шахраї пропонують українцям отримувати допомогу від іноземних партнерів України.

При вході на сайт користувача просять ввести свої персональні дані. Таким чином вони потрапляють до злочинців.

Схема №4 Мобільні аферисти

Також користується популярністю ще одна схема: вам телефонує особа, яка представляється оператором мобільного зв’язку. Вас просять повідомити код, відправлений на телефон, після чого зловмисники отримують доступ до особистого кабінету на сайті мобільного оператора. Це дає можливість отримати доступ до персональної інформації.

Як не потрапити до пастки

Незважаючи на війну, в Україні продовжують орудувати шахраї. Одним із популярних видів обману є телефонне шахрайство.