UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна витрачає на освіту більшу частку ВВП, ніж розвинені країни

Витрати на освіту в Україні ростуть, але гроші витрачаються неефективно.

Витрати на освіту щороку зростають, Україна витрачає на освітню сферу більшу частку ВВП ніж розвинені країни. Але цих грошей все одно не вистачає, зокрема через  неефективне використання. Про це пише народний депутат, заступниця міністра освіти в 2014-2016 роках Інна Совсун у своїй статті для ZN.UA.

Вона зазначає, що за 20 років номінальні витрати на освіту зросли неймовірно - з 7 млрд до 238 млрд гривень в рік. Однак, якщо врахувати інфляцію і коливання споживчих цін, то з 1997 по 2013 рік видатки зросли більш ніж удвічі: з 13,7 до 27, 8 млрд гривень.

У 2014 році в зв'язку з російської збройною агресією проти України і падінням курсу гривні витрати на освіту істотно знизилися. Однак вони знову почали зростати під час економічного відновлення 2016-2019 років.

У 2000 році на освіту Україна витрачала 5% ВВП. З тих пір цей показник не опускався нижче, а в 2009 досяг 7%. Автор звертає увагу на те, що прийнятий в 1991 році закон зобов'язував уряд направляти на освіту не менше 10% ВВП, але цю вимогу жодного разу так і не було виконано.

«Що стосується фінансування, - пишатися особливо нічим. Дійсно, за розмірами фінансування освіти займає одне з перших місць серед всіх державних витрат. Також Україна витрачає на освіту більшу частку ВВП, ніж розвинені країни. Але грошей все одно недостатньо, тому що вони використовуються неефективно », - резюмує Совсун.

Читайте також: Вища освіта знижує рівень бідності в країні - експертка

Детальніше про досягнення і проблеми української освіти на 29 років Незалежності читайте в статті Інни Совсун «У режимі виживання» в ZN.UA.