UA / RU
Підтримати ZN.ua

Ухилянти за кордоном: що чекає чоловіків, які виїхали завдяки підробленим документам

Юрист розповів, яка відповідальність передбачена.

Перевірки ВЛК та МСЕК вже розпочалися, й упродовж трьох місяців має бути з’ясовано, чи справді їхні рішення щодо встановлення інвалідності та визнання непридатності до військової служби, ухвалені в період дії воєнного стану, були обґрунтованими.

Читайте також: Екстрадиція ухилянтів: експерт пояснив, з яких етапів складається ця процедура

Юрист кримінальної практики LCF Law Group Максим Бехало в матеріалі для ZN.UA «Чи поверне Україна ухилянтів з-за кордону: чітка юридична відповідь» пояснив, яка відповідальність чекає чоловіків, які виїхали за країни маючи підроблені довідки.

Використання підробленого документа передбачає або штраф до 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, або арешт на строк до шести місяців, або обмеження волі до двох років.

Він нагадав, що 12 вересня президент України підписав указ, яким увів у дію рішення РНБО «Про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України». Серед іншого, в документі передбачено перевірку всіх рішень військово-лікарських комісій (ВЛК) та медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) за останні півтора року.

 «Але постає запитання: як правоохоронні органи зможуть дізнатися, що довідка ВЛК або МСЕК була підробленою? Чи справді, як каже секретар РНБО Олексій Данілов, людина була здоровою з 18 до 45 років, а після 24 лютого раптово почала хворіти, чи це факт фальсифікації медичних довідок? Очевидно, що ці документи потрібно ретельно вивчити. І в такому разі справа кожної людини має розглядатися окремо. І за кожною окремо треба здійснювати перевірку, аби довести, що медичний стан дійсно відповідає зазначеному в довідці. Крім того, слід провести повторний медичний огляд кожної особи, а для цього потрібно, щоб вона приїхала до України», – пояснив юрист.

Чи буде екстрадиція чоловіків, які використовували підроблені довідки

За словами експерта, застосування процедури екстрадиції можливе, якщо передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на максимальний строк не менш як рік.

Максимальна санкція за використання підробленого документа передбачає обмеження волі на строк до двох років. У такому разі неможливо буде застосувати процедуру екстрадиції, бо позбавлення волі й обмеження волі — геть різні санкції за вчинене правопорушення.

«Європейська конвенція про видачу правопорушників не застосовується щодо правопорушень, передбачених військовим правом. Низка країн ЄС, які тимчасово надають захист українцям, уже заявили, що не видаватимуть чоловіків-ухилянтів. Категоричне «ні» — від Австрії та Угорщини. Екстрадиція з Німеччини та Чехії хоч і є, та її ймовірність украй мала», – підсумував він.

Нагадаємо, нещодавно голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія зазначив, що тих чоловіків, які виїхали за кордон з допомогою підроблених довідок про «непридатність» до мобілізації, можуть екстрадувати до України і покарати. Щоправда, згодом міністр юстиції Денис Малюська визнав, що цей процес є доволі складним. За його словами, перш за все фахівці зосередяться на поверненні людей, причетних до значної корупції.